Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Pre Budajov amaterizmus prišlo Slovensko o viac ako 500 000 eur

Patrícia Medveď Macíková
Bývalý minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati, predtým OĽANO) doslova okradol daňových poplatníkov o 507 243,95 €. Túto sumu totiž...

Bývalý minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati, predtým OĽANO) doslova okradol daňových poplatníkov o 507 243,95 €. Túto sumu totiž muselo ministerstvo, ktoré viedol, zaplatiť za zbytočný prehratý súdny spor na úrokoch z omeškania, súdnych trovoch a ďalších poplatkoch dodávateľovi informačného systému odpadového hospodárstva, ktorému sa Budaj rozhodol neplatiť faktúry za dodaný systém. Informoval o tom dnes poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS Richard Raši.
Ministerstvo životného prostredia realizovalo od roku 2017 projekt financovaný z fondov EÚ – Informačný systém odpadového hospodárstva. Dielo bolo dodávané v takzvaných míľnikoch. Znamená to, že urobila sa časť práce, ministerstvo si to skontrolovalo, prebralo a uhradilo faktúry. Spolu bolo míľnikov 10. V auguste 2020 ministerstvo, na čele ktorého už bol od marca 2020 Ján Budaj, akceptovalo predposledný 9. míľnik, faktúry však boli uhradené iba po šiesty míľnik.
Budaj sa však rozhodol tri faktúry v hodnote 2,4 milióna eur nezaplatiť. Dodávateľ ministerstvo zažaloval a súd vyhral. Ministerstvo tak už muselo zaplatiť takmer 3 milióny eur. Počas súdneho sporu si ministerstvo navyše za 70 000 eur dalo vypracovať rozdielovú analýzu, pretože chcelo preukázať, že dodávateľ nedodal, čo mal, ale rozdielová analýza iba potvrdila nárok dodávateľa, takže škoda, ktorú Ján Budaj svojim rozhodnutím ministerstvu spôsobil, narástla o ďalších 70 000 eur.
Richard Raši preto vyzval dočasne povereného ministra Milana Chreneka, aby zvolal škodovú komisiu a Budajovi spôsobenú škodu zosobnil, rovnako ako to urobilo ministerstvo zdravotníctva.
Na ďalšom rezorte OĽANO – ministerstve zdravotníctva škodová komisia navrhla vymáhať o exministra Mareka Krajčího a jeho dvoch generálnych tajomníkov škodu viac ako 164 648,93 eur, ktorá vznikla, keď Krajčí odmietol zaplatiť faktúry za búranie Rázsoch. Škodová komisia ministerstva zároveň odporučila podať na exministra trestné oznámenie.

<< Späť k článkom