Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Presadíme Mapu verejných investícií

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS – sociálna demokracia považuje ostatné tri roky za premárnené obdobie nevydareného regionálneho rozvoja. Preto prichádza s riešením, ktoré zvýšia...

Strana HLAS – sociálna demokracia považuje ostatné tri roky za premárnené obdobie nevydareného regionálneho rozvoja. Preto prichádza s riešením, ktoré zvýšia dôveru samospráv, umocní verejnú kontrolu obyvateľmi a prispeje k riadenej podpore verejných investícií v regiónoch.

„Nemáme čas strácať čas, lebo verejné investície patria aj tam, kde chýba vodovod, kanalizácia, čistiareň odpadových vôd. Tam kde ľudia potrebujú nájomné byty, školáci škôlku či telocvičňu, seniori zariadenia sociálnych služieb a športovci ihriská,“ hovorí Richard Raši, poslanec parlamentu a podpredseda strany HLAS. Podľa neho „niet pochýb o tom, že iba od betónu dokážeme naštartovať ekonomiku a práve významné verejné investície v mestách a obciach sa ponúkajú ako strategické investície, ktoré pomôžu ľuďom a samozrejme našej ekonomike.“

Preto ambíciou strana HLAS je každý rok z eurofondov preinvestovať miliardu v regiónoch. A zároveň nastaviť procesy tak, aby verejné investície neboli beh cez prekážky.  Podľa HLASu regionálny rozvoj musí byť aj o dôveryhodnosti, aby sa mestá, obce aj samosprávne kraje vedeli pripraviť na to, kedy pôjdu výzvy, ako štát podporí ich úsilie. Úspech nemôže byť vecou náhody, ale premyslených krokov.

„Ostatné tri roky to pani Remišová a ďalší spolupáchatelia nechali na náhodu, ktorá sa ukázala ako nehoda,“ zhodol sa Richard Raši s expertom HLASu pre samosprávy Michalom Kaliňákom, ktorý riadenie verejných investícií vníma aj cez zriadenie Mapy verejných investícií. „ My sme už jasne avizovali, že strana HLAS dá celý regionálny rozvoj pod jednu strechu. Bude to mať jedného pána, jasnú zodpovednosť a pre samosprávy je lepšie mať jedného partnera, ako zástup alibistov naprieč ministerstvami. Teraz ponúkame riešenie, ktoré bude transparentné, dôveryhodné a efektívne,“ konštatuje Michal Kaliňák.

Strana HLAS má ambíciu presunúť agendu regionálneho rozvoja pod jednu strechu. Očakáva od toho skoncovanie s ministerským chaosom, pričom zdôrazňuje, že táto široká agenda pod jednou strechou bude znamenať aj jednu priama zodpovednosť za výsledky a jedného partnera na strane štátu pre všetkých aktérov regionálneho rozvoja.

Strana HLAS zároveň plánuje zaviesť Mapu verejných investícií, ktorú považuje za najvyššiu formu transparentnosti a urýchlenia pripravenosti samospráv na riadené verejné investície v mestách a obciach. Mapa verejných investícií zníži pre mestá, obce a samosprávne kraje byrokraciu, lebo každá oblasť ktorá tam bude uvedená je na úrovni dokladovania súladu so strategickými dokumentmi ako je PHSR a pod. Na jednom webe bude detailný prehľad o infraštruktúrnej vybavenosti miest a obcí. Na jedinom webe bude obyvateľom aj samosprávam jasné, že štát na nich v rozvoji nezabudol. Na jedinom webe bude každý môcť sledovať ako vláda pomáha v regionálnom rozvoji, lebo to bude verejne kontrolovateľné. Na jedinom webe bude detailný prehľad o každej obce a každom meste, kde chýba vodovod a kanalizácia a kde je potrebné ich dokončiť, kde je potrebná čistiareň odpadových vôd a kde zberný dvor.  Z web stránky sa každý dozvie, kde neexistuje predajňa potravín a kde je problém s internetovým signálom. Týmto informáciám budú podľa predstaviteľov HLASu prispôsobené aj eurofondové výzvy aj finančná pomoc zo štátneho rozpočtu.

Tento prístup je podľa strany HLAS transparentný, prispeje k odstráneniu chaosu, umocní koordinovaný rozvoj územia, zároveň podporí dôveru a v praxi ukáže, že pre zodpovednú vládu je každý región a jeho obyvatelia rovnako dôležitý.

<< Späť k článkom