Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Prioritami HLASu v Žilinskom kraji budú doprava, zdravotníctvo, seniori a cestovný ruch

Patrícia Medveď Macíková
  Prioritami strany HLAS – sociálna demokracia v Žilinskom samosprávnom kraji budú doprava, zdravotníctvo, sociálne služby a cestovný ruch. „Žilinský...

 

Prioritami strany HLAS – sociálna demokracia v Žilinskom samosprávnom kraji budú doprava, zdravotníctvo, sociálne služby a cestovný ruch.

„Žilinský kraj dnes potrebuje zmenu. Ak nemáme ďalej zaostávať nielen za európskymi, ale aj mnohými slovenskými regiónmi, musíme sa zamerať na skutočné výsledky. Posledných päť rokov považujem za premárnenú šancu posunúť kraj výrazne ďalej,“ povedal kandidát HLASu na žilinského župana Peter Slyško.

Dopravnú situáciu v žilinskej župe považuje HLAS za katastrofálnu. „Musíme vyvinúť neporovnateľne väčší tlak na štát, aby urýchlene dostaval diaľnice D1 a D3 a odstránil dopravné peklo pod Strečnom a pri Ružomberku. Kto iný však mal lepšiu možnosť prihovoriť sa za riešenie zásadných problémov obyvateľov Žilinského kraja, ak nie jeho županka, zakladajúca členka hnutia OĽaNO, ktoré má premiéra i ministra financií?“ opýtal sa Peter Slyško.

V zdravotníctve bude HLAS tvrdo vystupovať proti rušeniu nemocníc a ich zmene na doliečovacie centrá. „Zároveň musí župa konať tam, kde má priame kompetencie – musí poskytnúť pacientom dostatok ambulancií, aby sa skrátili čakacie doby. Chceme oveľa viac motivovať lekárov, aby sme ich dostali čo najbližšie k ľuďom a aby sme ich tam aj udržali,“ dodal Peter Slyško.

V sociálnej oblasti potrebuje kraj podľa neho nielen rekonštruovať staré domovy sociálnych služieb, ale aj stavať nové z európskych fondov a plánu obnovy. Zároveň musí župa oveľa viac podporiť cestovný ruch, ktorý je vďaka nádhernej prírode a mnohým kultúrnym pamiatkam obrovskou ekonomickou príležitosťou, no po posledných dvoch rokoch sa ocitol na kolenách.

Slyško ako vrcholový manažér v cestovnom ruchu vidí riešenie problémov kraja predovšetkým v manažérskom prístupe a orientácii na výsledky. „Potrebujeme zastaviť vyľudňovanie kraja a odchod mladých ľudí. Potrebujeme medzigeneračnú solidaritu a viac skutočnej pomoci starším, slabším a chorým. Musíme Žilinský kraj zmeniť, dať mu novú tvár, nové príležitosti, nový začiatok a nádej na lepšiu budúcnosť,“ zdôraznil Peter Slyško.

Župa podľa HLASu musí byť schopná pomôcť ľuďom tam, kde štát zlyháva. “Musí však aktívne bojovať s vládou za svoje práva a financie, aby nemusela zdražovať a obmedzovať služby pre ľudí. Žilinský kraj mal podľa politickej príslušnosti súčasnej županky hrať v tejto oblasti prím. Dnes však máme pocit, že župani iných krajov, ktorí neboli v takom tesnom spojení s OĽaNO a Igorom Matovičom, si dovolili byť voči vláde oveľa otvorenejší a kritickejší a dokázali napokon pre svoj kraj vybojovať viac,“ povedal predseda Krajskej organizácie HLASu v Žiline a kandidát na župného poslanca Jozef Cech.

Tím kandidátov HLASu do žilinskej župy vníma HLAS ako kombináciu nových tvárí a potrebnej skúsenosti. „Nová energia v spojení s odbornosťou je zárukou lepšej budúcnosti Žilinského kraja,“ dodal Jozef Cech.

<< Späť k článkom