Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Slobodný výber vakcíny pre všetkých

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu, aby upravila vakcinačnú stratégiu aumožnila ľuďom slobodný výber vakcíny. Vyhlásil to dnes na tlačovejkonferencií...

Strana HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu, aby upravila vakcinačnú stratégiu aumožnila ľuďom slobodný výber vakcíny. Vyhlásil to dnes na tlačovejkonferencií podpredseda strany HLAS – SD a poslanec NR SR RichardRaši. Podľa neho tento krok nielen zvýši ochotu ľudí nechať sazaočkovať, ale štát bude presne vedieť, aké vakcíny má kontrahovať akam ich má distribuovať a ľudia budú mať informáciu o tom, kedy sadostanú na rad. Táto situácia bude výhodná pre všetkých.


Ak máme zaočkovať 60% obyvateľov Slovenska, k dnešnému dňupotrebuje vakcínu ešte 2,35 milióna ľudí, povedal Raši. „Ľudia musiaočkovaniu dôverovať a k tomu prispeje aj slobodný výber vakcíny. Médiású plné správ, že ľudia sa hromadne z očkovania odhlasujú a štát ichnedokáže presvedčiť, tak jediná možnosť je dať im vybrať si,“ vyhlásilposlanec. Podľa neho by do očkovacej čakárne malo pribudnúť novépolíčko – akou vakcínou je človek ochotný sa zaočkovať a môže vyklikaťbuď všetky, alebo si vybrať iba niektoré. „Samozrejme, od výberuočkovacej látky bude závisieť, kedy príde na rad, pretože preferovaťtreba starších občanov, ale keď sa v priebehu niekoľkých dní otvoríčakáreň pre všetkých a ľudia si vyklikajú, akú vakcínu chcú, štát môžedať ľuďom aj informáciu typu – vybrali ste si vakcínu od Pfizeru, alevzhľadom na váš vek je pred Vami v čakárni milión ľudí, takže na radprídete až o tri mesiace. Ak by ste si vybrali inú vakcínu, na rad môžeteprísť už dnes. Aj toto môže byť pre ľudí motivačné a každý si sámvyhodnotí, či podstúpi riziko čakať niekoľko mesiacov, alebo sa dázaočkovať inou látkou, vyhlásil Raši. On sám je očkovaný AstrouZenecou a pri očkovaní sa držal hesla – najlepšia vakcína je tá, ktorúmôžem dostať hneď.„A ak sa bude na Slovensku očkovať aj Sputnikom V, čo verím, že sabude, ľudia by mali mať možnosť vybrať si aj túto vakcínu. Samozrejme,s upozornením, že ide o neregistrovanú vakcínu a musia tam byťuvedené všetky riziká, ktoré očkovaním touto látkou ľuďom môžu hroziť,“uzavrel Raši. Zároveň zdôraznil, že štát takto bude vedieť, koľko ľudí sachce dať očkovať iba Sputnikom V a odkiaľ sú a presne im vydistribuujetieto vakcíny tam, kam treba. „A možno nám nebude treba nakúpiť dvamilióny dávok, možno bude stačiť niekoľko stotisíc a ušetríme státisíceeur,“ dodal R. Raši.

<< Späť k článkom