Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Reakcia na J. Bittó Cigánikovú

Patrícia Medveď Macíková
Naše upozornenie na to, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, ktoré ide transformovať na doliečovacie a rehabilitačné...

Naše upozornenie na to, že vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, ktoré ide transformovať na doliečovacie a rehabilitačné ústavy, trafilo do čierneho. Predsedníčka zdravotníckeho výboru Janka Bittó Cigániková z SaS dnes priznala, že na ministerstve majú tento zoznam, ale “ministerstvo ho nezverejnilo, lebo nie sú ukončené rokovania.”

Táto vláda má vo svojom programovom vyhlásení 86 krát slovo transparentnosť, ale transparentne sa nespráva. Pod rúškom tajomstva pripravuje reformu, ktorú nám potom predstavia a státisíce ľudí v regiónoch prídu o akútnu zdravotnú starostlivosť vo svojom regióne. Vláda nechce motivovať zdravotníkov, aby zostali v systéme, tak ide “transformovať”, čo znamená de facto rušiť, 22 regionálnych nemocníc a 10 729 lôžok. To sa píše priamo v grafe ministerstva zdravotníctva, ktorý je pod týmto statusom.

Som rád, že už aj pani Cigániková sa začala zaujímať o reformu nemocníc. Jej dnešnú tlačovú konferenciu si neviem vysvetliť inak, len tak, že dostala politické zadanie od Richarda Sulíka, aby obhajovala nezmyselné excelovské čísla a nemyslela na ľudí, ktorí v regiónoch žijú. Preto si povytrhávala z kontextu niektoré moje výroky. Faktom však zostáva, že na ministerstve majú zoznam 22 nemocníc, v ktorých zrušia chirurgické, interné, pôrodnícke a ďalšie oddelenia a pacienti budú musieť cestovať desiatky kilometrov ďalej.

Na svojich výrokoch trvám a vyzývam ministra zdravotníctva a pani predsedníčku zdravotníckeho výboru, aby túto nevydarenú a na kolene pripravovanú reformu stiahli, začali diskutovať so všetkými zainteresovanými a pripravili takú reformu, ktorá naozaj pomôže pacientom, zdravotníkom a ľuďom vo všetkých regiónoch Slovenska, nie takú reformu, ktorá de facto zlikviduje 22 nemocníc. Ale to pani Cigánikovú netrápi, lebo žije v Bratislave, kde bude mať dostupných všetkých lekárov do niekoľkých minút.

<< Späť k článkom