Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Remišová je menažérsky omyl v systéme eurofondov

Patrícia Medveď Macíková
  Veronika Remišová je manažérsky omyl v systéme eurofondov, povedal dnes na tlačovej konferencii podpredseda strany HLAS a bývalý vicepremiér,...

 

Veronika Remišová je manažérsky omyl v systéme eurofondov, povedal dnes na tlačovej konferencii podpredseda strany HLAS a bývalý vicepremiér, dnes poslanec NR SR Richard Raši. „Pani Remišová nám ukazuje, ako sa to robiť nemá. Súčasťou štátneho rozpočtuna rok 2023 bola aj tabuľka, ktorá hovorí o percente skutočného čerpania eurofondov oproti plánu ich čerpania v štátnom rozpočte. Ona, ktorá hovorila, ako sa tu bude čerpať, ako sa tu bude stavať, si sama nastavila plán. Výsledkom trojročnej práce Veroniky Remišovej je, že v roku 2020 vyčerpala polovicu z toho, čo si naplánovala, v roku 2021 vyčerpala 42 percent a v čase, keď sa má s eurofondami finišovať a má sa stavať v každej obci, do septembra roku 2022, vyčerpala 36 percent z toho, čo si naplánovala,“ upozornil R. Raši.
Raši tiež pripomenul, že ministerka v demisii Remišová bola tá, ktorá kritizovala čerpanie eurofondov v dobiehajúcom období. „Keď sa dostala k moci, Slovensko, ktoré bolo v čerpaní eurofondov za predchádzajúcej vlády piate alebo šieste od konca, pani Remišovej sa sústavnou dennodennou usilovnou prácou podarilo dostať na predposledné miesto v rámci únie,“ upozornil Raši.
Podľa podpredsedu strany HLAS vďaka nekompetentnosti ministerky Remišovej má Slovensko veľký problém dočerpať staré eurofondy, lebo tempo čerpania nie je také, ako bývalo v minulosti. „Vždy pred koncom programového obdobia v minulosti tempo čerpania stúpalo, teraz výrazne zaostáva,“ dodal.

Raši na tlačovej besede pripomenul Remišovej aj centralizáciu eurofondov, ktorú presadila v novom programovom období. „Regióny majú obrovský problém s centralizáciou eurofondov, ako to urobilo Remišovej ministerstvo, lebo o ich rozdelení – veď sú to peniaze na regionálny rozvoj, sa má rozhodovať v regiónoch. Primátori, starostovia a župani najlepšie vedia, čo vo svojich regiónoch potrebujú a čo ich región posunie dopredu,“ vyhlásil Raši a dodal, že ministerka bez dôvery Remišová z 13 mld. eur, ktoré má Slovensko dostať v novom programovom období, iba jeden a pol miliardy eur posunula do regiónov. Ona to robí presne naopak, ako sa to robiť má, uzavrel Raši.

<< Späť k článkom