Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Remišová ohrozuje končiace eurofondy, nové nečerpá vôbec

Patrícia Medveď Macíková
  Nedočerpanie eurofondov zníži výkonnosť slovenskej ekonomiky, povedal dnes na tlačovej konferencii poslanec NR SR Richard Raši a dodal, že...

 

Nedočerpanie eurofondov zníži výkonnosť slovenskej ekonomiky, povedal dnes na tlačovej konferencii poslanec NR SR Richard Raši a dodal, že ak nám prepadne 5 miliárd eur, štátny rozpočet príde o miliardu len na dani z pridanej hodnoty. „V poslednom roku programového obdobia, keď malo čerpanie eurofondov kulminovať, tak čerpáme len pätinu z toho, čo by sme mohli. Počas pôsobenia ministerky Remišovej, ktorá má eurofondy na starosti, bolo vyhlásených len 27 percent všetkých výziev a zazmluvnených len 26 percent všetkých prostriedkov. Do dnešného dňa nie sú ani zazmluvnené všetky eurofondy, ktoré máme k dispozícií a pritom na vyčerpanie im ostáva iba 9 mesiacov,“ upozornil Raši.
Dodal, že ak by chcela Remišová dočerpať všetky eurofondy, museli by sme vyčerpať 19 miliónov eur denne, a počas prvých dvoch mesiacov sme čerpali v priemere iba 3,5 milióna denne. Podľa Rašiho situáciu dokonale opísal aj viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Odór, ktorý povedal, že: „Pri eurofondoch platí, že tam nedokážete urobiť takú negatívnu prognózu čerpania, ktorá by sa ešte nedala podliezť skutočným vývojom.“
Ešte horšie ako pri dobiehajúcich eurofondoch sme na tom s novými fondami. Tam sa na projekty okrem reklamných kampaní pani Remišovej nevyčerpalo ani jedno jediné euro, nebola vyhlásená ani jedna jediná výzva.
„Pani Remišová mala mať podľa vlastného zverejneného harmonogramu k dnešnému dňu vyhlásené výzvy za 543 089 352 € a má jednu veľkú nulu. Všade prezentuje, že tento rok vyhlási 138 výziev za necelých 6 miliárd eur. To znamená, že by musela od dnes do konca roka, zverejniť jednu výzvu každé dva dni, vrátane víkendov a sviatkov,“ upozornil Raši. Dodal, že každú výzvu treba aj vyhodnotiť a Remišovej ministerstvo zatiaľ nevypísalo ani výzvy na hodnotiteľov, zato vydalo dve čísla časopisu o nových eurofondoch a na sociálnych sieťach uverejnilo 55 príspevkov, v ktorých ministerka Remišová nové eurofondy propaguje,“ upozornil Raši.

<< Späť k článkom