HLAS - sociálna demokracia
Sťahovanie a zmena sídla Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyvoláva viacero otázok a podozrení z netransparetnosti. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii bývalý vicepremiér, poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS Richard Raši. “Pochybnosti o transparentnosti celého procesu sú veľké a je niekoľko indícii, ktoré vzbudzujú podozrenia z klientelizmu a možnej korupcie,” uviedol R. Raši.
“Prvá vážna indícia – relevantnú ponuku dal v podstate iba jeden – víťazný uchádzač resp. jedna finančná skupina,” povedal bývalý vicepremiér. Vysvetlil, že v samotnom materiáli predloženom ministerkou Remišovou na vládu deklaruje, že v akože otvorenom a transparentnom konaní bolo oslovených 12 spoločností, pričom 6 vôbec nereagovalo, 3 oznámili, že nie sú schopní splniť požadované podmienky a 3 ponuky predložili, pričom jeden z nich podmienky nesplnil a zvyšní dvaja, ktorí podmienky formálne splnili patria do jednej developerskej skupiny. A toto Veronika Remišová vedela dopredu, ešte pred súťažou, lebo si na to dala urobiť analýzu. “Ak by chcela robiť súťaž naozaj, nastaví podmienky tak, aby mohlo súťažiť viac uchádzačov. Ona to urobila na drzovku a víťaz bol jasný už pri písaní podmienok,” upozornil Raši.
Druhá vážna indícia – ministerka klame vlastnej vláde
“Ministerka Remišová dobre vie, čo urobila, preto sa to od začiatku snaží kamuflovať deklaráciu dramatických úspor a že je to všetko výhodné. No výhodné to je, ale najmä pre prenajímateľa – lebo ten získal do nájmu ministerstvo na 10 rokov a to v dobe koronakrízy, keď na trhu vládla veľká neistota, keď všetci prechádzali na homeoffice a ceny nájmov v takýchto centrách ak rovno nepadali, tak boli pod veľkým tlakom na znižovanie,” upozornil R. Raši.
Zároveň vysvetlil, že ministerka Remišová prevzala nájomné zmluvy s nákladmi 3,1 mil. ročne – ale vo vládnom materiáli tvrdí, že má náklady takmer 4,5 mil. ročne! “Ako je to možné? Ministerka Remišová prevzala úradníkov s priestormi a nájomné zmluvy s nákladmi 3,1 ročne a sama uzavrela ďalšie zmluvy a to také, ktoré zvýšili náklady ministerstva na 4,5 mil. ročne. V tom je ten trik – najprv novou zmluvou zvýšila vlastné náklady a potom sa vysúťažená cena za 3,8 mil ročne – hoci je o 700 tisíc drahšia ako boli pôvodné zmluvy, zdá výhodná. Preto si dovolím tvrdiť, že ministerka nie že neušetrila 7 miliónov EUR ako tvrdí, ale naopak štát novou zmluvou o takmer 7 miliónov EUR okradla,” upozornil Raši.
Tretia vážna indícia – počty nesedia
Podľa štúdie uskutočniteľnosti pracovalo na MIRRI a v jej organizáciách k 1.1.2021 898 zamestnancov s tým, že MIRRI očakáva, že v novom sídle bude pracovať spolu 1083 pracovníkov. “V Omnipolise, kde je umiestnený NASES vychádzalo na jedného zamestnanca cca 11,5 m2, na Štefánikovej to bolo 12,3 m2, na pracovníka vo WEST ende – 13 m2. Remišová si podľa novej zmluvy prenajíma 18 756,44 m2 pre 898 zamestnancov – priemerne teda takmer 21 m2 na jedného pracovníka. To je luxus, ktorý nemá žiadna z nadnárodných korporácií, ktoré v podobných priestoroch sídlia,” upozornil Raši a dodal, že aj útvar hodnoty za peniaze hovorí o v analýze o európskom štandarde – o 10 – 15 metroch štvorcových na jedného zamestnanca. Dodal, že práve veľkosť plochy prenájmu bola limitujúcim faktorom, veď ponuku dala aj Tatrabanka, a.s. ale ponúkala len 16 747,80 m2 a tak ju Remišová vylúčila pre nesplnenie požadovaných podmienok. Avšak pri uvedenom počte 898 zamestnancov by bolo aj v Tatrabanke v nadštandardných 18,6 m2 na pracovníka a aj pri plánovanom navýšenom počte 1083 zamestnancov by to bolo stále vynikajúcich 15,5 m2. “Potrebovalo teda MIRRI naozaj 18 756,44 m2 alebo išlo len o to, aby zo súťaže vyradili aj Tatrabanku, a súťaž vyhral predom určený víťaz?,” spýtal sa na záver R. Raši.
<< Späť k článkom