Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: SaS navrhuje riešenia, z ktorých sú mnohé už v praxi

Patrícia Medveď Macíková
Strana Sloboda a Solidarita dnes na tlačovej konferencií niekoľkokrát vykopla otvorené dvere. Ako pomoc medikom navrhla také riešenia, z ktorých...

Strana Sloboda a Solidarita dnes na tlačovej konferencií niekoľkokrát vykopla otvorené dvere. Ako pomoc medikom navrhla také riešenia, z ktorých už v praxi viaceré fungujú. „Namiesto toho, aby sa strana, ktorej minister školstva znížil objem financií pre univerzity a vysoké školy, vrátane lekárskych fakúlt, venovala skvalitňovaniu štúdia medicíny, prichádza s návrhmi, z ktorých mnohé už v praxi fungujú, uviedol člen zdravotníckeho výboru NR SR a podpredseda strany HLAS – SD Richard Raši. Raši pripomína, že prvé opatrenie, aby študenti mohli chodiť praxovať alebo pracovať do nemocníc už reálne existuje. Mnoho študentov chodí vo voľnom čase do nemocníc vypomáhať na rozličných pracovných pozíciách. „A robil som to aj ja ako medik už pred 30. rokmi,“ upozornil Raši. Podľa neho študenti medicíny majú možnosť praxovať aj v súkromných a neštátnych nemocniciach, či už od druhého ročníka na ošetrovateľskej praxi, alebo vo vyšších ročníkoch počas letných klinických praxí. „Ak je problém, že študijná skupina je priveľká nato, aby sa mohol lekár – učiteľ venovať všetkým študentom, stačí navýšiť prostriedky pre lekárske fakulty, aby mohli prijať alebo zakontrahovať viac lekárov – pedagógov. Minister Grohling ale vysokým školám peniaze berie,“ upozornil Raši. 
Aj tretie opatrenie strany SaS už v praxi funguje. „Lekári, ktorí idú na špecializačnú skúšku, musia mať za sebou jasne zadefinovaný počet diagnostických a terapeutických výkonov. To znamená, že ich počas tejto prípravy v nemocniciach robiť musia. Inak ich na skúšku na získanie špecializácie nemôžu pustiť,“ povedal R. Raši. Zároveň dodal, že aj štvrté opatrenie – možnosť zaradiť sa do špecializačného štúdia viac ako dvakrát do roka, je už v platnosti ako aj piate opatrenie – o uznávaní zahraničnej praxe, ktoré je už schválené. Strana SaS ako súčasť vlády by sa v týchto dňoch podľa Rašiho mala venovať hlavne najväčšiemu problému našich nemocníc, ambulancií, záchranárov a všetkých, čo pracujú v zdravotníctve – nedofinancovaniu rezortu. Reálne totiž hrozí, že od 1. apríla 2022 nebudú uzatvorené zmluvy medzi VšZP a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti kvôli tomu, že vláda nechce do rozpočtu zdravotníctva presunúť financie. Strana HLAS navrhla jednoduché riešenie, ktoré nenavýši deficit štátneho rozpočtu – presun pol miliardy eur z rezervy vlády. Ak sa to neudeje, reálne hrozí, že nám budú odchádzať zdravotníci do zahraničia, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti neuzavrú zmluvy so zdravotnými poisťovňami, že pacienti budú mať obmedzenú zdravotnú starostlivosť a že sa k nim nedostanú najmodernejšie lieky a predĺžia sa čakacie doby na operácie, uzavrel Raši.

<< Späť k článkom