Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Šéf PPA Jánoš to dal na Matoviča. Firmu prepísal na družku a tvári sa, že o jej financovaní nič nevie.

Patrícia Medveď Macíková
„Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením OĽaNO a Jána Mičovského zneužíva svoje právomoci v prospech „svojich ľudí“ a teda aj šéfa PPA Jaroslava Jánoša. Vo veci priamych platieb je totiž ministerstvo druhostupňovým odvolacím orgánom pre PPA. Teda aj v prípade Jánošovej firmy Dafort Agro, ktorú agentúra pokutovala za neoprávnené čerpanie dotácií sumou 32 000 eur.

  • MPRV SR je odvolacím orgánom vo veci pokuty firmy šéfa PPA, napriek tomu sa k jej oprávnenosti verejne vyjadruje
  • Šéf PPA pred nástupom na MPRV SR prepísal firmu na svoju družku, s ktorou býva
  • OČTK sú povinné preveriť podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa zo strany ministra Mičovského aj šéfa PPA Jánoša

Bratislava 28. apríla 2021 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) sa zamotáva do korupčných schém. Včerajšia reakcia na potvrdené konflikty záujmov staronového generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša ukazuje, že biela vrana J. Mičovský koná cielen v prospech aktuálneho šéfa agentúry.

„Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením OĽaNO a Jána Mičovského zneužíva svoje právomoci v prospech „svojich ľudí“ a teda aj šéfa PPA Jaroslava Jánoša. Vo veci priamych platieb je totiž ministerstvo druhostupňovým odvolacím orgánom pre PPA. Teda aj v prípade Jánošovej firmy Dafort Agro, ktorú agentúra pokutovala za neoprávnené čerpanie dotácií sumou 32 000 eur. Firma aktuálneho šéfa PPA zavádzala a chcela podporu na 11-násobne väčšiu rozlohu obhospodarovanej pôdy, ako skutočne obrábala, na čo prišla kontrola PPA. Verejné vyjadrenie agrorezortu ako odvolacieho orgánu v tejto veci preto považujeme za zneužitie právomocí verejného činiteľa,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR strany HLAS – SD.

MPRV v utorok zverejnilo stanovisko, v ktorom tvrdí, že spoločnosť DAFORT Agro s. r. o., dostala od bývalého vedenia PPA pokutu napriek deklaráciám, že je neopodstatnená. V prípade, že o danej veci MPRV SR rozhoduje ako odvolací orgán, správne konanie vo veci pokiaľ nie je ukončené, je neverejné a ministerstvo sa k nemu nemôže vyjadrovať. V prípade, že je ukončené, rezort musí preukázať a následne rozhodnúť, že pokuta bola neoprávnená.

Ministerstvo zavádzalo aj, že Jánoš už dlhodobo nepôsobí v spoločnosti DAFORT Agro s.r.o., a svoje pôsobenie mal ukončiť dávno predtým, ako bol vymenovaný za generálneho riaditeľa PPA. Od vymenovania vraj nemal podľa J. Mičovského vykonávať žiadne aktivity, ktoré by čo len náznakom mali danú vec ovplyvniť.

„Firmu Dafort Agro J. Jánoš prepísal na svoju družku, Janu Lackovú tesne predtým ako nastúpil na ministerstvo J. Mičovského, v septembri 2020. J. Lacková má trvalé bydlisko na úplne rovnakej adrese ako súčasný šéf PPA, čo je verejná informácia dohľadateľná v obchodnom registri. Spravil to teda rovnako ako majiteľ hnutia OĽaNO Igor Matovič so svojou manželkou, ktorý sa v utorok J. Jánoša verejne zastal. Keďže firma Dafort Agro je stále žiadateľom podpôr z PPA, je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní postupovať ex offo ako im ukladá zásada oficiality a legality a preveriť možnú korupciu a zneužitie právomocí verejného činiteľa zo strany súčasného šéfa PPA J. Jánoša i štatutára MPRV SR Jána Mičovského ako odvolacieho orgánu,“ uviedol R. Puci. 

<< Späť k článkom