Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Silný štát vybudujeme vtedy, ak budú silné aj regióny

Patrícia Medveď Macíková
    Rozvoj vidieka považuje strana HLAS – sociálna demokracia za jednu z najdôležitejších programových priorít. Vidiecke oblasti tvoria 96% územia Slovenska a žije...

 

 

Rozvoj vidieka považuje strana HLAS – sociálna demokracia za jednu z najdôležitejších programových priorít. Vidiecke oblasti tvoria 96% územia Slovenska a žije v nich takmer 47%obyvateľov. Napriek tomu je slovenský vidiek poznačený 4-násobne vyššou nezamestnanosťou a len tretinovou hospodárskou výkonnosťou v porovnaní s mestskými oblasťami. Upozornil na to dnes na tlačovej konferencii bývalý vicepremiér pre regionálny rozvoj, poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS Richard Raši.

 

Podľa Rašiho sa problémy regiónov nedajú riešiť od zeleného stola v Bratislave. Preto dáva strana HLAS verejný záväzok, že ak dostane dôveru občanov vo voľbách, vláda príde do každého okresu aspoň dva krát za štyri roky a každý rok vyčlení jedno percento HDP na investície. „To je viac ako miliarda eur z rozpočtu investovaná priamo v regiónoch na vyriešenie problémov, ktoré ľudí a samosprávy trápia,“ vyhlásil Raši.

Podľa experta na samosprávy Michala Kaliňáka na Slovensku putuje iba 34 % eurofondov do vidieckych oblastí. Preto prichádzame s riešeniami, ktoré zvýšia objem eurofondov do regiónov na 52 %, čo je 8, 5 mld. eur. „Zabezpečíme výrazný presun eurofondov na vidiek, zavedieme systematickú podporu medziobecnej spolupráce, legislatívne ukotvíme pojem vidiek a všetky čiastkové kompetencie regionálneho rozvoja z jednotlivých ministerstiev presunieme pod jednu strechu. Zároveň odstupňujeme kompetencie samospráv, nastavíme mechanizmy na odstránenie potravinových púšti a miestne akčné skupiny budú strategickým partnerom v regiónoch,“ vyhlásil Kaliňák.

 

Ekonomický expert strany HLAS Kamil Šaško tvrdí, že živý vidiek tiež znamená zrýchlenie projektov pozemkových úprav ako efektívnej možnosti usporiadania pozemkových práv a jedného z podstatných nástrojov podpory pre našich pôdohospodárov, na ktorých sa táto vláda 3 roky úplne vykašlala. Živý vidiek znamená tiež dobudovanie základnej infraštruktúry vidieckych oblastí (voda, kanál, odpad, protipovodňová infraštruktúra), podporu predaja potravín z dvora a revitalizáciu a obnovu chátrajúceho dedinského bytového fondu. „Živý vidiek je ucelený koncept riešení a strana HLAS tým dokazuje, že je skutočnou stranou regiónov a predstupujeme s našim programom, ktorý reálne zlepší život každého človeka na Slovensku,“ uzavrel Šaško.

<< Späť k článkom