Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Skutočná vizitka poslancov Matoviča s Hegerom

Patrícia Medveď Macíková
  Strana HLAS – sociálna demokracia dlhodobo upozorňuje na alarmujúcu situáciu pri čerpaní zdrojov z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti. Dlhodobo sa...

 

Strana HLAS – sociálna demokracia dlhodobo upozorňuje na alarmujúcu situáciu pri čerpaní zdrojov z eurofondov a Plánu obnovy a odolnosti.

Dlhodobo sa páni poslanci Heger a Matovič snažili presvedčiť verejnosť, že máme jeden z najkvalitnejšie pripravených Plánov obnovy, respektíve že s verejnými financiami hospodárili v roku 2022 historicky najlepšie. Doslova sa predbiehali, koho „úspech“ je výsledok za rok 2022.

„Demagógiu a zavádzanie zo strany lídrov strán OĽANO a Demokrati naplno odhalila Národná banka Slovenska vo svojej včerajšej Správe o ekonomickom a menovom vývoji na Slovensku“konštatoval Kamil Šaško, ekonomický expert HLASu.

Slovensko je aktuálne krajina s tretím najvyšším úročením na štátnych dlhopisoch spomedzi všetkých krajín eurozóny.

„Podľa výnosov 10-ročných štátnych dlhopisov je evidentné, že Slovensko má rovnaké úrokové náklady na štátne dlhopisy ako Grécko, za nami je už iba Taliansko a Cyprus, a teda krajiny s dlhodobo najhorším stavom, no zatiaľ čo u nich nastáva postupné zlepšovanie, u nás je vývoj presne opačný“,konštatoval Kamil Šaško.

 

Rovnako vážna je situácia v súvislosti s čerpaním zdrojov Plánu obnovy, napriek tomu, že Eduard Heger sa dlhodobo chváli tým, že sme jednou z prvých krajín, ktorým boli zaslané dokonca dve žiadosti o platbu, výrazne presahujúce miliardu EUR.

„Slovenská republika žiaľ patrí medzi úplne najhoršie krajiny, pokiaľ ide o samotné čerpanie grantov na investície. V období rokov 2021-22 dosiahlo celkové čerpanie iba 60 mil. EUR, aj to väčšinou iba na administratívne náklady“, uzavrel Kamil Šaško

<< Späť k článkom