Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Slovenské zdravotníctvo potrebuje záchranu

Patrícia Medveď Macíková
Zdravotníctvo mesiac pred voľbami je v takom zlom stave, že potrebuje nie záchranu, ale doslova resuscitáciu v hodine dvanástej. Matovičova...

Zdravotníctvo mesiac pred voľbami je v takom zlom stave, že potrebuje nie záchranu, ale doslova resuscitáciu v hodine dvanástej. Matovičova a Hegerova vláda zbabrali všetko, čoho sa chytili. „Z hlbokej krízy dokáže Slovensko dostať iba silný štát na čele so silným premiérom, pre ktorého bude zdravotníctvo skutočnou prioritou a podporí ho tím kvalitných odborníkov a manažérov,“ povedala podpredsedníčka Hlasu-SD Zuzana Dolinková.

Hlas-SD podľa nej ako jediná strana garantuje, že sa skončí doba chaosu a experimentov na slovenských pacientoch. „Uvedomujeme si, že zdravie ako najvyššia priorita človeka, je naša spoločná zodpovednosť. Dnes predstavujeme tri kľúčové garancie pre slovenských pacientov a zdravotníkov,“ vyhlásila Z. Dolinková.

Prvou je garancia istoty pre pacientov. „Zavedieme pravidlo garantovanej cesty pre pacienta. Pacient prestane blúdiť a budú termíny. Za nedodržanie budú vážne sankcie,“ zdôraznila expertka Hlasu-SD na zdravotníctvo. Zároveň ubezpečila, že urobí poriadok v poplatkoch, doplatkoch na lieky a bude dbať na plnenie základných práv pacientov. „Zavedieme také preventívne programy, ktoré motivujú ľudí aj lekárov, aby sme znížili chorobnosť alebo zľahčili priebeh neodvratných ochorení,“ dodala.

Druhá garancia zaručuje navyšovanie a stabilitu zdravotníckeho personálu. „Kľúčom k dostatku lekárov bude dohoda so slovenskými vysokým školami, aby pred zahraničnými študentmi uprednostnili vlastných. Zvýšime každoročnú kapacitu slovenských absolventov o desať percent,“ povedala Z. Dolinková. Navrhuje zaviesť nenávratné pôžičky pre zdravotníkov, narovnať platby za výkony a nastaviť odmeňovanie tak, aby neboli profesie, ktoré sú podfinancované.

Treťou garanciou sú investície do budúcnosti zdravotníctva. „Zavedieme platbu štátu za svojich poistencov minimálne vo výške odvodu z minimálnej mzdy,“ povedala Z. Dolinková. Hlas-SD zároveň napraví bezprecedentné zlyhanie súčasnej vlády okolo výstavby nemocnice Rázsochy. „Okamžite presadíme rozhodnutie novej vlády o novej univerzitnej nemocnici v Bratislave a obratom vyčleníme na jej výstavbu peniaze,“ zdôraznila.

“Za posledné tri roky vlády Matoviča a Hegera prebačovali Slovensko do ekonomickej katastrofy a spoločenského rozvratu, ktorý výrazne postihol aj slovenského zdravotníctvo,” vyhlásil bývalý minister zdravotníctva a ekonomický expert Hlasu-SD Tomáš Drucker. Slovensko podľa neho potrebuje schopných a skúsených ľudí, ktorí od prvej chvíle budú vedieť riadiť štát. “Práve takých Hlas-SD ponúka aj pre ťažko skúšané zdravotníctvo,” dodal T. Drucker.

<< Späť k článkom