Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Slovensko malo cez covid druhú najvyššiu nadúmrtnosť v EÚ

Patrícia Medveď Macíková
Podľa Eurostatu má Slovensko v rámci Európskej únie  druhú najvyššiu nadúmrtnosť v rokoch 2020 – 2022. Najvyššia bola v Bulharsku...

Podľa Eurostatu má Slovensko v rámci Európskej únie  druhú najvyššiu nadúmrtnosť v rokoch 2020 – 2022. Najvyššia bola v Bulharsku –   19,8 percenta a na Slovensku to bolo 18,7 percenta. Pre porovnanie – v ČR to bolo 15,5 percenta  a v Rakúsku a v Maďarsku približne 10 percent, informoval dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Za tieto čísla sú zodpovední Igor Matovič s Eduardom Hegerom, čo dokazuje aj štúdia odborníkov na čele s docentom Pažitným. “Vysoká nadúmrtnosť na COVID-19 je výsledkom nezvládnutého manažmentu pandémie. Pod neúspech sa podpísali najmä zanedbaná príprava, chaotické politické rozhodovanie, neskoré zavedenie tvrdého lockdownu, ale aj politizácia témy očkovania,“ píše sa v štúdii, ktorá zároveň vyzdvihuje opatrenia, ktoré prijala ešte vláda Petra Pellegriniho.

R. Raši zároveň pripomenul, že HLAS počas všetkých vĺn pandémie upozorňoval vládu, ako má postupovať, že treba zabezpečovať trasovanie, vakcíny a pod… „Vláda Igora Matoviča však venovala všetku svoju energiu atómovkám, ako bolo zbytočné 800 miliónové celonárodné celoplošné testovanie, nákup Sputnika a pod,“ upozornil Raši.
Pokiaľ za Eduard Heger a predstavitela OĽaNO budú naďalej zbavovať politickej zodpovednosti za vedenie rezortu zdravotníctva, ktorého súčasný rozvrátený stav a chaos je výsledkom trojročného amatérskeho manažovania tohto rezortu nominantmi OĽaNO, bude počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku žiaľ naďalej narastať. Zhodnotila aj podpredsedníčka strany HLAS Zuzana Dolinková. „Preto vyzývame odvolaného premiéra Hegera, ktorý je poverený riadením rezortov zdravotníctva a financií, aby okamžite začal robiť potrebné kroky na napĺňanie míľnikov na čerpanie peňazí z Plánu obnovy, nečakal zbytočné týždne, pokým sa z dovolenky vráti nový štátny tajomník Michal Palkovič a ujme sa funkcie a súčasne aby ihneď prerozdeliť sľúbené peniaze do ambulantného sektora, ktorý stojí pred ďalšou krízou, lebo každý jeden stratený deň doslova ohrozuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Rovnako apelujeme na pani prezidentku, aby počas pôsobenia vlády v demisii aktívne dohliada na to, v akom rozklade sa zdravotníctvo dnes nachádza, pretože nominanti OĽaNO v jeho vedení dennodenne potvrdzujú, že zdravotníctvo ako kľúčový rezort nie je ich prioritou.“
<< Späť k článkom