Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Sme presvedčení, že rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG 29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou

Patrícia Medveď Macíková
HLAS je presvedčený, že rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG 29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Na...

HLAS je presvedčený, že rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG 29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Na takéto rozhodnutie preto podľa HLASu odvolaná vláda nemá žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť. Jediným orgánom, ktorý môže raz a navždy rozhodnúť, či odvolaná vláda má alebo nemá právo rozhodnúť o takejto otázke, je však ústavný súd.
HLAS si stanovil jasné podmienky, za ktorých je ochotný o pomoci Ukrajine rokovať. Jednou z nich bolo ústavne čisté riešenie dodávky vojenského materiálu, a táto požiadavka z pohľadu HLASu splnená nebola. HLAS preto v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s krokom, pre ktorý sa dnes Hegerova vláda rozhodla.
HLAS zdôrazňuje, že celý problém so slovenskými stíhačkami spôsobili Eduard Heger a Jaroslav Naď, ktorí postupovali absolútne amatérsky a z témy vyrobili zásadný spoločenský konflikt. Nedokázali verejnosť presvedčiť o potrebe svojich krokov, práve naopak – čoraz väčším zmätkom dosiahli, že ľudia na Slovensku im nerozumejú, obávajú sa o svoju bezpečnosť a tvoria si o konflikte za našimi hranicami svoj vlastný názor.
HLAS je presvedčený, že absolútne spolitizovanie témy Migov má svoj pôvod v rozhodnutí odvolanej vlády udržať sa pri moci za každú cenu a lámať pri tom cez koleno slovenskú ústavu aj zákony. Ak by Eduard Heger, Igor Matovič a Richard Sulík nepredlžovali utrpenie ľudí na Slovensku z ich vlády o celý ďalší rok, mohla už v týchto dňoch rozhodovať o všetkých otázkach nová vláda, s jasným mandátom od ľudí a nespochybniteľnou zodpovednosťou za svoje kroky. A rozhodovať nielen o Migoch, ale konečne aj o skutočných problémoch ľudí na Slovensku, ktorí kvôli nim zo dňa na deň chudobnejú a nedokážu čeliť brutálnemu rastu cien.
<< Späť k článkom