Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Sme proti používaniu GMO plodín a potravín

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS je proti používaniu GMO plodín a potravín. Vyzývame ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v demisii Jozefa Bíreša, ktorý...

Strana HLAS je proti používaniu GMO plodín a potravín. Vyzývame ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v demisii Jozefa Bíreša, ktorý v Bruseli na júlovom rokovaní Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu podporil legalizáciu pestovania GMO plodín a výroby potravín s GMO zložkami, aby vysvetlil svoje konanie. Najmä keď zastáva post úradníckeho ministra bez politického mandátu. HLAS je proti povoľovaniu GMO na Slovensku a v Európe.

„Vyzývame agroministra Bíreša, aby jasne a transparentne vysvetlil, prečo hlasoval za povolenie GMO plodín a potravín pre slovenských spotrebiteľov a prečo jeho vlastné ministerstvo tesne pred hlasovaním tvrdilo, že tento návrh Európskej komisie nepodporí. Boli za zmenou postoja rokovania s nadnárodnými reťazcami? Podľahol tlaku niektorej zo západných krajín, pre ktoré je GMO pre európskych spotrebiteľov obrovským biznisom? Komunikoval s ním v tejto veci niekto z prezidentského paláca? Nie je možné, aby takto zásadné stanovisko krajiny zmenil bez akejkoľvek komunikácie s verejnosťou a bez vypočutia si jej názoru,“ uviedol Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva HLAS.

Európska komisia (EK) prišla v júli s návrhom na vylúčenie rastlín vyrobených GMO technikami, tzv. NGT. EK pritom návrh pripravoval v tajnosti, bez dlhodobej diskusie so spotrebiteľskými združeniami. Proti sa vyslovili napríklad aj včelárske združenia, ktoré upozorňujú na nepreskúmané dosahy na opeľovačov, ktoré by konzumovali peľ a nektár z takýchto rastlín. EK pritom vylučuje akúkoľvek možnosť členským štátom zakázať ich pestovanie na svojom území. Agrominister Bíreš pritom schválil podporu zavádzania GMO pre európskych spotrebiteľov.

„HLAS je proti akémukoľvek povoľovaniu GMO plodín aj potravín. Slováci nemajú záujem o experimentovanie nadnárodných koncernov na ich zdraví. Je pre nás šokujúce, že minister bez dôvery vykonal v mene štátu rozhodnutie proti slovenským spotrebiteľom. HLAS bude vo vláde aj v NR SR striktne proti akýmkoľvek legalizáciám GMO plodín aj potravín,“ zdôraznil R. Puci.

<< Späť k článkom