Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Strana HLAS podporí odvolanie ministra Budaja

Patrícia Medveď Macíková
S prácou ministra životného prostredia Jána Budaja je strana Hlas-SD dlhodobo nespokojná a preto sme sa rozhodli podporiť návrh na...


S prácou ministra životného prostredia Jána Budaja je strana Hlas-SD dlhodobo nespokojná a preto sme sa rozhodli podporiť návrh na vyjadrenie nedôvery. Povedal to dnes na tlačovej konfeencií podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši. Jeho doterajšie pôsobenie je jeden smutný príbeh a nechceme, aby bol aj s tragickým koncom pre Slovensko, dodal. 
„Aktuálna nezvládnutá situácia útokov medveďov na ľudí, je len poslednou kvapkou. My len môžeme skonštatovať, že najväčším nepriateľom medveďov je dnes minister Budaj. Pekne to ukázal jeho slávny nekompetentný výrok, že „medveď je vegetarián“. Na systémové riešenie rozšírenia populácie dlhodobo prakticky kašle a problém necháva zámerne vyhniť, aby nemusel prijímať nepopulárne kroky,“ upozornil R. Raši. Podľa neho stačí jeden tragický útok na rodinu s deťmi a nálada v spoločnosti sa môže drasticky zmeniť. Ľudia začnú vidieť namiesto rozprávkového Macka Uška vraždiace monštrum a ministrov alibizmus spôsobí, že problém medveďov sa začne riešiť extrémne a radikálne. Jeho najnovšie vyjadrenia, ktoré urobil v panike po mimoriadnom rokovaní výboru, sú znova len alibistické a opäť všetko len odkladajú na neskôr. 
Premnožené medvede a ich útoky na ľudí však nie sú  jediným dôvodom na Budajovo odvolávanie. Minister Budaj však zlyháva najmä ako manažér. Podľa poslanca NR SR Roberta Puciho jeho nečinnosť spôsobila, že ministerstvo nie je napríklad schopné čerpať eurofondy na odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, ako sú nebezpečné skládky a katastrofálne mešká verejné obstarávanie. Niektoré obstarávanie dokonca zastavil, alebo zrušil, ale výsledok je, že sa nerobí nič. „Ako typický politik OĽANO sa riadi heslom, „ak nič neurobíš, nič nepokazíš“, stačí o tom veľa hovoriť. Napríklad o nebezpečnej skládke vo Vrakuni, alebo gudrónových jamách v Predajnej,“ zdôraznil R. Puci. 
Podľa neho postupuje Budaj pri predkladaní zákonov nekoncepčne a nesystémovo. Jedná mocensky, arogantne a väčšinu návrhov predkladá zámerne ako poslanecké návrhy, aby sa vyhol diskusii a „na hulváta“ obchádza riadny legislatívny proces. Príkladom je nedotiahnutá a nepripravená „reforma“ národných parkov, uzavrel Puci a pripomenul aj problémy s čerpaním eurofondov či sťahovaním Slovenského vodohospodárskeho podniku z Banskej Štiavnice.

<< Späť k článkom