Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vďaka HLASu budú výššie a rýchlejšie rastúce dôchodky

Patrícia Medveď Macíková
  Najnižšie dôchodky sa rozmrazia a začnú konečne rásť. Ak budú seniori čeliť prudkému zdražovaniu podobne ako dnes, nebudú sa...

 

Najnižšie dôchodky sa rozmrazia a začnú konečne rásť. Ak budú seniori čeliť prudkému zdražovaniu podobne ako dnes, nebudú sa všetky dôchodky zvyšovať len od 1. januára každého roka, ale aj od 1. júla. Stane sa tak vďaka schválenému návrhu zákona z dielne HLASu, ktorý dnes získal v parlamente podporu.

„Centrom pozornosti HLASu je človek a jeho lepší život od narodenia až po dôstojnú starobu. Preto všetkých takmer 50 návrhov zákonov HLASu smerovalo výsostne na pomoc všetkým ohrozeným skupinám ľudí. Veľmi ma teší, že dnes prvýkrát v histórii prekročili koaliční poslanci svoj tieň a dokázali podporiť rast dôchodkov aj na návrh HLASu. Seniori tak budú mať o niečo lepší život, a to je najdôležitejšie,“ vyhlásil líder HLASu Peter Pellegrini.

HLAS však mrzí, že napriek tejto pozitívnej správe sa koaliční poslanci nedokázali vyhnúť zlomyseľnosti, keď na návrh SaS zmenili účinnosť zákona až od budúceho roka. „Niet absolútne žiadneho dôvodu, aby seniori nemohli už 1. júla 2023 dostať vyššie dôchodky na ľahšie zvládnutie drastického zdražovania. V tomto bode, žiaľ, opäť zvíťazila politika nad úprimnou pomocou ľuďom,“ povedal podpredseda HLASu Erik Tomáš. Pripomenul, že predložil v pléne konkrétne návrhy, z akých položiek sa zvýšenie dôchodkov už od 1. júla môže uhradiť, napriek tomu koaličné torzo pomoc zbytočne odložilo.

Rozmrazenie minimálnych dôchodkov a častejšie zvyšovanie všetkých penzií dnes na tlačovej konferencii HLASu ocenili aj vedúci predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska. „Veľmi pekne ďakujem HLASu, že si zobral túto tému za svoju a že nám ju pomohol presadiť. Som však nešťastný z toho, že koalícia opäť urobila podraz a odložila pomoc až na 1. január 2024,“ uviedol predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian.

<< Späť k článkom