HLAS - sociálna demokracia
Hegerova vláda ide de facto rušiť 22 regionálnych nemocníc, chce zlikvidovať 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729, ktoré v slovenských nemocniciach máme. Nie proporčne, ale v regiónoch. Upozornil na to dnes člen zdravotníckeho výboru a podpredseda strany HLAS- SD Richard Raši. Potvrdzuje to aj plán obnovy, ktorý s pomocou nemocniciam v regiónoch už nepočíta.
Pred niekoľkými dňami rezort zdravotníctva predstavil zástupcom nemocníc materiál Nazvaný OSN – čo znamená optimalizácia siete nemocníc. Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková povedala, že má politickú podporu.
Podľa R. Rašiho majú byť nemocnice rozdelené do piatich stupňov – od národných po komunitárne. V komunitárnych sa podľa materiálu bude poskytovať iba „nejaká forma urgentnej starostlivosti na mieste, 1-dňová starostlivosť, stacionáre, ale čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť,“ teda nie urgentnú, akútnu.
„V ľudovej reči to znamená, že to bude niečo ako poliklinika s lôžkovou časťou, kde bude liečebňa dlhodobo chorých a zopár rehabilitačných lôžok. Ak sa vám stane vážny úraz, dostanete infarkt, alebo mozgovú príhodu, tieto nemocnice pacientov komplexne liečiť nebudú, budú ich posúvať do nemocníc vyššieho typu,“ povedal R. Raši.
O svoju nemocnicu tak prídu podľa materiálu ministerstva zdravotníctva pacienti v Malackách, v Komárne, ale aj vo Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne, v Liptovskom Mikuláši, v Rimavskej Sobote, vo Zvolene a v Brezne, v Kežmarku a v Levoči, v Snine, vo Svidníku, vo Vranove, Kráľovskom Chlmci a v Trebišove. Spolu sa má na komunitné nemocnice pretransformovať 22 nemocníc, ktoré dnes poskytujú aj akútnu zdravotnú starostlivosť.
„Tieto nemocnice budú mať iba jeden povinný program – Rehabilitácia a následná zdravotná starostlivosť. Nemusíte v nich nájsť interné oddelenie, detské oddelenie, chirurgické oddelenie, či gynekológiu alebo pôrodníctvo. Mimochodom, keď sme pri pôrodniciach, reformu podľa návrhu, ktorý unikol, prežijú len pôrodnice, ktoré robia 800 – 1000 pôrodov ročne. Z mapy tak zmiznú pôrodnice v Humennom, v Snine, na Myjave, ale aj v Rimavskej Sobote, kde sa ročne rodí viac ako 1200 detí, pretože táto nemocnica sa stane komunitárnou,“ upozornil Raši.
R. Raši povedal, že ak do pôrodnice nedôjdete včas – porodíte po ceste v oveľa horších podmienkach, s dramatickými rizikami, ak máte akútne brucho, čiže napríklad zápal slepého čreva, alebo porážku, najbližšia funkčná nemocnica môže byť hodinu jazdy autom – záchrany sa sotva dožijete. To isté pri dopravnej nehode alebo úraze.
Raši tiež upozornil aj na logické chyby vo vládnej reforme zdravotníctva. „Údajne máme nadpriemerne veľa hospitalizácií – 191 na 1000 obyvateľov a posledných 20 rokov sú približne rovnaké. Ale pre porovnanie – Nemecko ich má ešte viac 255. A viac ich má aj ČR, Maďarsko, Rakúsko a porovnateľne Poľsko.
Máme vraj nadpriemerný počet akútnych lôžok. Toto je veľmi zaujímavý argument. Na Slovensku ich máme 4,8 na 1000 obyvateľov, v Nemecku ktoré často uvádzame ako vzor majú 6, v Rakúsku 5,4. Porovnateľne majú všetky krajiny V4. Spolu máme 28 262 akútnych lôžok a po reforme ich má ostať len 17 533, teda ministerstvo ide zrušiť 10 729 akútnych lôžok,“ informoval R. Raši.
Raši tiež upozornil, že touto reformou sama vláda podmienila čerpanie peňazí z plánu obnovy. Nechcel to od nás Brusel, nebola to žiadna podmienka, vymyslel ju vtedajší minister financií a zdravotníctva a dnešný premiér Heger. „Doviedol nás do situácie, ktorá sa môže stať bezvýchodiskovou. Zlikvidujeme si nemocnice v regiónoch, aby sme dostali peniaze na rekonštrukciu štátnych, ktorú však nemusíme stihnúť,“ pripomenul podpredseda strany HLAS-SD.
Raši tiež s plnou vážnosťou vyhlásil, že pripravovaná reforma zdravotníctva ide proti ľuďom a obyvateľom Slovenska v regiónoch. Preto vyzval ministra zdravotníctva, aby sa čo najskôr postavil pred verejnosť a tento materiál odôvodnil, aby jasne povedal, prečo práve týchto 22 nemocníc chce de facto zrušiť a na základe čoho. „Zároveň sa pýtam koaličných lídrov a premiéra Hegera, či táto likvidácia nemocníc a dostupnej zdravotnej starostlivosti má naozaj ich politickú podporu. Reforma zdravotníctva má byť totiž o vyliečenom pacientovi a nie o počte zrušených lôžok,“ uzavrel Raši.
<< Späť k článkom