Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vláda každý deň šliape po hodnotách 17. novembra

Patrícia Medveď Macíková
Vláda podľa HLASu každý deň šliape po hodnotách 17. novembra a berie z nich ľuďom aj ten zvyšok, ktorý v...

Vláda podľa HLASu každý deň šliape po hodnotách 17. novembra a berie z nich ľuďom aj ten zvyšok, ktorý v nich po tridsiatich troch rokoch ostal. HLAS je však pripravený prevziať zodpovednosť za ich skutočné naplnenie, vrátane zásadnej hodnoty na dôstojný, spravodlivý a spokojný život všetkých ľudí na Slovensku. „Sme pripravení na to, aby sme vyviedli Slovensko z chaosu a marazmu a dali mu nádej na lepšiu budúcnosť. Túto nádej Novembra 89 ľudia nesmú stratiť,“ povedal líder HLASu Peter Pellegrini na zhromaždení HLASu v Bánovciach nad Bebravou pri príležitosti sviatku 17. novembri i spomienke na 30. výročie smrti Alexandra Dubčeka.
Z hodnôt Novembra 89 podľa neho úplne zmizol práve Dubčekov odkaz budovania sociálneho a spravodlivého štátu. „Ale aj ďalšie hodnoty sú vládou každý jeden deň pošliapavané – demokracia, pravda, sloboda či národná súdržnosť. Vládna koalícia odmieta vypočuť želanie ľudí o predčasných voľbách, hoci ich v petíciách pod referendami žiadal milión podpisov. Vláda klame ľudí ráno, na obed i večer a pod rôznymi zámienkami obmedzuje ich základné demokratické práva. A hodnota národnej súdržnosti dostáva každý jeden deň na frak, pretože základným princípom politiky takmer všetkých relevantných strán je rozdeľovanie a nenávisť. Som hrdý, že HLAS k nim nikdy nepatril, a nikdy patriť nebude,“ zdôraznil Peter Pellegrini.
Dnešné časy podľa neho až príliš pripomínajú prvé roky po Nežnej revolúcii. „Dôchodcovia sa pri pohľade do peňaženky musia rozhodnúť medzi liekmi a potravinami. Robotníci s úzkosťou očakávajú, či ich dnešný deň vo fabrike náhodou nebude posledný. Lekári, sestry, učitelia, živnostníci, skrátka všetci ľudia, ktorí sa živia vlastnou prácou, márne bojujú za vyššie platy a lepšie pracovné podmienky,“ dodal Peter Pellegrini.
HLAS preto dnes zopakoval svoj jasný postoj k vláde a jej výsledkom v podobe marazmu, chudoby a rozvratu. „Dosť bolo chaosu, pretože Slovensko potrebuje stabilitu. Dosť bolo znižovania životnej úrovne, pretože Slovensko potrebuje prosperitu. Dosť bolo neúspechov, pretože Slovensko potrebuje nádej. Slovensko chce späť svoju budúcnosť, ktorá mu patrí. Potrebuje obnovu, nový začiatok, nový plán, novú politiku, a dnes to chce oveľa viac, ako kedykoľvek pred tým,“ uzavrel Peter Pellegrini.
Predstavitelia HLASu si dnes zároveň uctili pamiatku Alexandra Dubčeka pri jeho rodnom dome v Uhrovci. „Alexander Dubček bol srdcom i dušou sociálny demokrat. Jeho koncept politiky s ľudskou tvárou chcel spojiť do jedného celku dve kľúčové potreby každého jedného človeka – dôstojný život v dôstojných sociálnych podmienkach a osobnú slobodu. Mnohí verili, že 17. november je úspešným pokračovaním tejto idey. Že budeme nielen slobodní, ale aj vyzbrojení dostatočnými sociálnymi istotami. Že budeme mať oveľa viac príležitostí na náš osobný rozvoj, ale že nám v ťažkej chvíli podá štát pomocnú ruku a nenechá nás napospas osudu. Toto Dubčekovo prianie sa však doteraz nenaplnilo. Odteraz je to na nás. Len my môžeme vrátiť nášmu národu odvahu, s akou sa postavil na nohy aj v najťažších historických časoch a vytýčil si novú cestu,“ povedal Peter Pellegrini.
<< Späť k článkom