Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vláda pripravila rozpočet zadlžovania a chudoby

Patrícia Medveď Macíková
Prísť s návrhom päťpercentného deficitu so zrejmými dierami je nehoráznosť. Je úplne zrejmé, že šialené zadlžovanie Slovenska, ktoré spustili Matovičove...

Prísť s návrhom päťpercentného deficitu so zrejmými dierami je nehoráznosť. Je úplne zrejmé, že šialené zadlžovanie Slovenska, ktoré spustili Matovičove vlády, bude ďalej pokračovať. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii predseda strany HLAS Peter Pellegrini, ktorý rozpočet na rok 2022 nazval rozpočtom zadlžovania a chudoby. 
Pripomenul, že jeho vláda odovzdávala Slovensko s deficitom 1,3 percenta a celkovým dlhom 48 percent DPH. „Nad týmto jednopercentným deficitom sa dnešní vládni predstavitelia pohoršovali a tvrdili, že sme mali byť razantnejší, hoci naše výdavky výrazne pomáhali ľuďom a budovali zo Slovenska sociálnejší štát,“ uviedol a dodal, že o celkovom dlhu 48 percent mali tú drzosť rok a pol rozprávať, ako sme im vraj zanechali prázdnu špajzu. Podľa zverejneného návrhu rozpočtu dlh Slovenska na budúci rok dosiahne hranicu 62 percent, čo znamená, že za dva roky ho Matovičove vlády zvýšili o takmer tretinu. „Pán Matovič, vy nenecháte Slovensku prázdnu špajzu, ale vyprázdnený a zadlžený dom aj so stodolou,“ vyhlásil predseda strany. 
Pellegrini pripomenul aj Matovičove predvolebné reči, ako stačí nekradnúť. „Že vraj tri miliardy eur sa zjavia v rozpočte každý rok len preto, že sa nebude kradnúť. Pred týždňom premiér Heger v slabej chvíľke povedal, že teraz sa kradne menej. Tak sa teda pýtam, kde sú tie tri miliardy eur a na čo budú presne použité?,“ dodal Pellegrini. 
Pellegrini tiež pripomenul, že vláda šetrí na tých najslabších. „Namiesto plnohodnotného 13. dôchodku vo výške 460 eur vyplatila Matovičova vláda dôchodcom o stovky eur nižšiu štátnu sociálnu dávku, zrušila deťom obedy zadarmo – vraj na to nie sú peniaze. Výsledkom je okrem horšej kvality životy aj rýchly rast septembrovej inflácie. Rodinné prídavky ide vláda valorizovať o 38 centov na úroveň 25,88 eur, hoci sám Igor Matovič ešte v máji sľuboval, že budú vo výške 200 eur na dieťa a že je to jeho zásadná požiadavka, inak odchádza z vlády,“ uzavrel Pellegrini. 
Podľa predsedu HLASu platy lekárov, sestier, policajtov či hasičov porastú len o zákonnú valorizáciu. Na 10% zvyšovanie platov môžu zabudnúť aj štátni zamestnanci. 

Podpredseda strany HLAS Richard Raši kritizoval aj navrhnutý rozpočet pre zdravotníctvo, ktorý je v čase pandémie likvidačný. „Vláda klame, keď tvrdí, že do zdravotníctva pôjde viac peňazí – v roku 2021 je odhad výdavkov podľa vládneho materiálu 6,40 miliardy, na rok 2022 plánujú 6,38 miliardy,“ upozornil Raši. Dodal, že vláda klame najmä v tom, že v tej časti rozpočtu, z ktorej sa financuje zdravotná starostlivosť, sa vôbec nezvýši – a to napriek tomu, že zo zákona musí dôjsť k valorizácii platov a došlo k dramatickému zvýšeniu cien energií.
Štát teda podľa Rašiho ušetrí 330 mil. na platbe za poistencov štátu, peňazí  bude rovnako v tomto roku a ceny vzrástli – jediné riešenie je, že bude menej zdravotnej starostlivosti.

Zuzana Dolinková – podpredsedníčka strany zároveň dodáva, že to spôsobí ešte masívnejší odliv personál v zdravotníctve, ako sme svedkami doteraz.

,,Nemôžeme súhlasiť a nikdy ani nebudeme súhlasiť s tým, že preto, lebo štát je zadĺžený na svojej historickej úrovni, musíme šetriť na tých, ktorí sú pre ďalší boj s pandémiou a pre ochranu zdravia nás všetkých kľúčoví. Nikdy nebudem súhlasiť s tým, že práve v tomto čase, kedy by mal štát šetriť a všetci sa musíme uskromniť, je sebecké hovoriť o tom, že do zdravotníctva musí ísť viac zdrojov, dokonca som presvedčená o tom, že ide o tak kľúčový rezort, že by do neho malo byť alokovaných oveľa viac financií, ako tomu bolo za posledné roky. My, pacienti, ale ani zdravotníci – lekári, sestry, záchranári, sanitári, laboranti, či lekárnici túto krajinu nezadĺžili. A ak má byť zo strany ministra financií, ministra zdravotníctva a vlády prejavom vďaky pre zdravotníkov to, že na rok 2022 pripravili zase raz historicky najlepší rozpočet, ktorý je však v preklade a po rozdrobení na drobné zase raz historicky najhorší, žiadnemu zdravotníkovi nemôžeme mať žiaľ za zlé, ak sa rozhodne inak ako liečiť nás, našich pacientov, tu, doma, na Slovensku. “

<< Späť k článkom