Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vlčan musí odstúpiť

Patrícia Medveď Macíková
Agrorezort potvrdil kartelovú dohodu reťazcov na cenách pre zákazníkov. Vlčan musí odstúpiť.   Agrorezort pondelkovým vyhlásením potvrdil, že na takzvanom...

Agrorezort potvrdil kartelovú dohodu reťazcov na cenách pre zákazníkov. Vlčan musí odstúpiť.

 

Agrorezort pondelkovým vyhlásením potvrdil, že na takzvanom zastropovaní cien sa dohodli samy obchodné reťazce. Ceny týchto potravín pritom vzrástli tesne pred piatkovou tlačovou konferenciou na pôde agrorezortu, pričom minister verejne klamal, keď tvrdil, že má ísť o pomoc spotrebiteľom.Podľa strany musí tieto mimoriadne závažné informácie okamžite preveriť Protimonopolný úrad SR. HLAS – SD v tejto súvislosti vyzýva ministra Vlčana na verejné ospravedlnenie a odstúpenie z funkcie.

 

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlásením, ktoré vydalo v pondelok potvrdilo, že poskytlo obchodným reťazcom priestor na rokovania o takzvanej protiinflačnej dohode, ktorú pritom v piatok minister Vlčan nominovaný OĽaNO prezentoval ako svoje dielo. Ide tak o závažné porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže, keďže obchodníci sa podľa vyjadrení agrorezortu koordinovali na cenách, čo konkurentom tento zákon výslovne zakazuje. Predseda Protimonopolného úradu SR je tak povinný konať ex-offo a preveriť konanie obchodníkov i ministra Vlčana,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva HLAS – SD.

 

protiinflačnej dohode, ktorá vraj mala zastropovať ceny informovali na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predstavitelia zväzov obchodných reťazcov v piatok 17. marca 2023. Ako však HLAS- SD informovali viacerí potravinári, obchodníci zvýšili ceny niektorých ich produktov tesne pred vyhlásením na tlačovej konferencii. V prípade pečiva ceny vzrástli o takmer 10 %. V prípade niektorých mliekarenských výrobkov sú takzvané zastropované ceny vyššie dokonca o 100 % oproti cenám, ktoré sa pred oznámením dohody vyskytovali na pultoch. Nominant OĽaNO tak prezentoval zastropovanie neodôvodnene zvýšených cien.

 

„V akejkoľvek demokratickej krajine by sa minister, ktorý zakrýva zvyšovanie cien potravín a je podozrivý z tak závažného konania v rozpore s ochranou hospodárskej súťaže musel okamžite porúčať zo svojho kresla. Je neakceptovateľné, aby minister Vlčan, ktorého platia zo svojich daní slovenskí občania, prezentoval aktivity obchodných reťazcov predražujúce potraviny, tvrdiac, že to má pomôcť najmä sociálne slabším skupinám obyvateľstva. HLAS – SD vyzýva Samuela Vlčana, aby sa okamžite verejne ospravedlnil, dal pokyn svojim podriadeným na plnú súčinnosť na vyšetrovaní Protimonopolného úradu SR a vrátil prezidentke poverenie. Minister musí v prvom rade brániť záujmy spotrebiteľov a nie plniť peňaženky obchodných reťazcov,“ zdôraznil R. Puci.

<< Späť k článkom