Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Všetky výzvy na dotácie by mali byť na jednom mieste

Patrícia Medveď Macíková
Strana HLAS chce urobiť poriadok vo výzvach a dotáciách. „Predkladáme novelu infozákona, podľa ktorej by mali byť všetky výzvy na...

Strana HLAS chce urobiť poriadok vo výzvach a dotáciách. „Predkladáme novelu infozákona, podľa ktorej by mali byť všetky výzvy na dotácie, ktoré idú z verejných peňazí, na jednom mieste,“ vyhlásil dnes tlačovej konferencií poslanec NR SR a podpredseda HLASu Richard Raši.
Centrálny register výziev a dotácií, ktorá má vzniknúť, prirovnal k centrálnemu registru zmlúv. „Už dnes máme centrálny register zmlúv a žiadna zmluva z verejných peňazí nie je účinná, pokiaľ nie je zverejnená. Na podobnom princípe bude fungovať aj aj centrálny register výziev a dotácií. Znamená to, že každý jeden subjekt – ministerstvá, úrady, samosprávne kraje, mestá a obce, ale aj jednotlivé priamo riadené organizácie ministerstiev, ktoré z verejných peňazí poskytujú dotácie, musia výzvu zverejniť v centrálnom registri,“ uviedol R. Raši.
Raši vysvetlil, že dnes sú výzvy zverejňované väčšinou len na stránkach organizácií, ktoré ich poskytujú. Z registra sa bude dať vyčítať nielen to, že výzva je otvorená a mimovládne organizácie, občania, združenia, alebo samosprávy či firmy sa môžu uchádzať o dotácie, ale aj to, či bola žiadosť úspešná, alebo nie a prečo a kto o tom rozhodoval.
„Bude to obrovská pomoc najmä pre organizácie, ktoré aj vďaka dotáciám môžu pomáhať, pretože všetky výzvy nájdu na jednom mieste a nebudú musieť platiť ľudí či firmy, ktoré im výzvy vyhľadávajú,“ dodal Raši. Zároveň to bude maximálne transparentné, pretože subjekt, ktorý dotáciu poskytuje, nebude môcť vyplatiť ani euro z verejných zdrojov, pokiaľ výzva nebude istý čas zverejnená v registri.
Tento zákon je reakciu na kauzu „svine“, keď firma bývalého štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Milana Kyseľa dostala do štátu 4500 eur na jednu sviňu a väčšina chovateľov o týchto dotáciách nevedela. Agrorezort vtedy vypísal výzvu a nepropagoval ju zámerne, informácia o nej bola skrytá ja jednej z podstránok jej priamo riadenej organizácie, informoval na tlačovej konferencií poslanec NR SR Robert Puci.
Zároveň dodal, že verí, tento zákon podporia aj koaliční poslanci, pretože v programovom vyhlásení vlády majú 88 krát slovo transparentnosť a tento zákon ju zvyšuje v oblasti poskytovania dotácií na maximálnu možnú mieru.
<< Späť k článkom