Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Výdavkový strop na lieky treba zrušiť

Patrícia Medveď Macíková
  Hoci z roka 2023 ubehli len necelé štyri mesiace, zdravotné poisťovne už majú takmer vyčerpané výdavky na nekategorizované lieky....

 

Hoci z roka 2023 ubehli len necelé štyri mesiace, zdravotné poisťovne už majú takmer vyčerpané výdavky na nekategorizované lieky. Znamená to, že pacientom, ktorí potrebujú preplatiť napríklad inovatívny onkologický liek, ktorý na Slovensku nie je kategorizovaný, ho nepreplatia, lebo im to nedovolí zákon. Aj keď je to v niektorých prípadoch jediná šanca na ich prežitie. Upozornil na to počas Dňa narcisov podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.
„Najväčšia – všeobecná zdravotná poisťovňa, má na výnimkové lieky pre nových pacientov do konca roka limit už len 10 miliónov eur, pričom dva milióny musí na základe rozhodutia súdu zaplatiť za liek jednej pacientke. Ostáva 8 miliónov eur, ktoré sa čochvíľa minú a ak pacient ochorie a o dva mesiace bude potrebovať takýto liek, už sa k nemu nedostane,“ upozornil Raši.
Pripomenul, že limit na výnimkové lieky vložili do zákona poslanci OĽANO a aj keď teraz navrhujú posunutie účinnosti o rok, je to len tlačenie problému pred sebou. „Nepreplatenie lieku, ktorý má pacient indikovaný od lekára a ktorý ako jediný mu môže zachrániť, alebo predĺžiť život, je nielen porušením práv pacientov, ale aj slovenskej ústavy,“ pripomenul Raši.

<< Späť k článkom