Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vyjadrenie k situácii na Ukrajine

Patrícia Medveď Macíková
HLAS – sociálna demokracia vyzýva všetky zainteresované strany, aby využili všetky dostupné možnosti na mierové vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Silové...

HLAS – sociálna demokracia vyzýva všetky zainteresované strany, aby využili všetky dostupné možnosti na mierové vyriešenie konfliktu na Ukrajine. Silové riešenie nebude mať žiadneho víťaza, bude znamenať prehru pre každého účastníka tohto konfliktu: Rusko, USA, EÚ, ale predovšetkým samotnú Ukrajinu.
HLAS – sociálna demokracia považuje za jediné riešenie z tejto veľmi napätej situácie dôsledné napĺňanie tzv. Minských dohôd, predovšetkým poskytnutie osobitného štatútu Doneckej a Luhanskej oblasti v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2202 z roku 2015. Jediným východiskom z krízy je jednoznačná podpora aktivít Francúzska a Nemecka v rámci tzv. Normandského formátu, ktoré spolu s Ukrajinou a Ruskom rokujú o budúcom štatúte Donbasu.
Zásadným záujmom Slovenska je dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva, predovšetkým princípu územnej celistvosti a suverenity štátov. Slovensko musí byť v tomto smere konzistentné. Tak, ako odmietlo uznať porušenie územnej celistvosti Srbska po vyhlásení nezávislosti Kosova, nemôže uznať ani anexiu Krymu alebo vyhlásenie nezávislosti Donbasu. Pre existenciu Slovenska je dôležité, že všetky problémy Ukrajiny musia byť vyriešené v rámci princípu územnej celistvosti.
Otvorená vojna na Ukrajine bude mať nedozierne negatívne dopady na celú Európu. Od energetickej, cez ekonomickú až po migračnú krízu. Dnešné vysoké ceny energií a inflácia sú iba začiatkom ešte väčšej krízy, ktorá by postihla Európu v prípade vojny na Ukrajine.

<< Späť k článkom