Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vyzývame Ódorovu vládu konať, aby sa z martinskej nemocnice nestali druhé Rázsochy

Patrícia Medveď Macíková
    HLAS  vyzýva Ódorovu vládu konať, aby svojou apatiou k jedinečným investičným peniazom z Plánu obnovy neprispela ďalšiemu fiasku v oblasti zdravotníctva. „ Za stranu HLAS som...

 

 

HLAS  vyzýva Ódorovu vládu konať, aby svojou apatiou k jedinečným investičným peniazom z Plánu obnovy neprispela ďalšiemu fiasku v oblasti zdravotníctva.

„ Za stranu HLAS som spolu s kolegami pred vyše mesiacom na tlačovej konferencii pred Roosveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici vyzvali ministerstvo zdravotníctva a vládu, aby zverejnili semafor plnenia míľnikov výstavy hrubej stavby oboch nemocníc. Aby sme transparentne, tak ako tomu bolo aj v prípadeabsolútne spackaného projektu výstavby hrubej stavby Rázsoch, dokázali kontrolovať priebeh a plnenie míľnikov. Smutný scenár Rázsoch sa nemôže už opakovať, pretože napriek tomu, že by sme sa mali konečne poučiť z vlastných chýb, zatiaľ sme na najlepšej ceste urobiť presný opak. A to by znamenalo ďalší kliniec do rakvy umierajúceho slovenského zdravotníctva,“ upozornila podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková.

Zároveň uviedla, že míľnik Projektová dokumentácia DSP2- geotechnické konštrukcie a míľnik finálne súťažne podklady pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby mali byť podľa semaforu projektu splnené do konca júla 2023. „Ako je však vidieť na semafore, tie dnes už svietia na oranžovo, a to podľa legendy znamená už oneskorenie implementácie. Následne v auguste 2023 už malo byť vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a v novembri 2023 sa podľa semaforu mala už podpísať zmluva  zhotoviteľom stavby,“ poukázala odborníčka na zdravotníctvo Dolinková.

HLAS bude dôrazne poukazovať na zlyhania, pretože ide o jedinečné peniaze, ktoré nám plán obnovy ponúka. „Vo februári 2023 náš líder Peter Pellegrini opäť na tlačovke na bratislavských Rázsochách vyzval vtedajšieho premiéra Hegera, aby okamžite presunul peniaze, ktoré boli určené na hrubú stavbu Rázsoch na iné projekty. Musela však prísť až úradnícka vláda, ktorá rozhodla o tom, že Rázsochy sa z plánu obnovy nestíhajú, pretože sa nestíhajú plniť jednotlivé míľniky a rozhodlo sa, že tu na za nami na tomto mieste sa z plánu obnovy postaví hrubá stavba novej univerzitnej nemocnice a okrem toho aj hrubá stavba nemocnice v Banskej Bystrici,“ zdôraznila Dolinková.

„Je v záujme celého Slovenska, samozrejme v záujme občanov a pacientov z okolia Martina a celého Žilinského kraja, aby za nami vyrástla nielen hrubá stavba novej univerzitnej nemocnice, ale aby táto nemocnica bola aj komplexne dobudovaná, otvorená a slúžila pacientom. Vzhľadom k tomu, že na základe výzvy HLASu  bol zverejnený semafor výstavby investičných projektov hrubej stavby nemocnice v Martine, apelujeme týmto tak na ministerstvo zdravotníctva, ale aj na vicepremiérku Vašákovú i samotnú úradnícku vládu, aby ešte počas svojho pôsobenia nezaháľali a dôsledne kontrolovali plnenie míľnikov z plánu obnovy, nakoľko zo zverejneného semaforu vidíme, že v prípade výstavby novej nemocnice v Martine opäť jednotlivé míľniky meškajú,“ informovala podpredsedníčka HLASu.

„Tak ako je pre Slovensko hanbou že sme nedokázali z ponúknutých peňazí z plánu obnovy postaviť hrubú stavbu Rázsoch,  bude neospravedlniteľným zlyhaním a obrovskou hanbou aj úradníckej vlády, ak nebudeme dohliadať na plnenie termínov, aby sme dokázali vyčerpať 330 miliónov eur na výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Martine,“ apelovala Zuzana Dolinková.

„ Rovnako aby sme žiadali, aby na ministerstve zdravotníctva bol vytvorený projektový tím, ktorý bude v úzkej symbióze a spolupráci s tímom, ktorý vedie projekt výstavby Univerzitnej nemocnice v Martine a aby bola ich kooperácia taká intenzívna, aby sme ani o jedno euro z peňazí určených na výstavbu nemocnice neprišli. Preto je kľúčové plniť všetky míľniky priebežne, aby sme vyčerpali čo najviac z PO a to bude len za podmienky, že hrubá stavba bude hotová a odovzdaná do konca júna 2026, teda za menej ako 3 roky. Vládu sme tiež vyzvali k tomu, aby povedala a deklarovala, z akých peňazí bude nová nemocnica v Martine dobudovaná do jej komplexnej podoby,“ skonštatovala Dolinková.

Plán obnovy mala byť historická šanca a bude z neho historická hanba, povedal na tlačovej konferencii podpredseda strany Hlas Richard Raši. Dodal, že Plán obnovy si zadefinovala bývalá vláda od zeleného stola bez toho, aby ho odkonzultovali s odbornou verejnosťou. Už pri tvorbe plánu obnovy sme upozorňovali, že plán je nereálny, dodal.
<< Späť k článkom