Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: VYZÝVAME VLÁDU, ABY NEPREMÁRMILA AJ TOTO LETO

Patrícia Medveď Macíková
Podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia a poslanec NR SR Richard Raši vyzval vládu, aby nepremárnila ďalšie leto. “Vyzývam ministra...

Podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia a poslanec NR SR Richard Raši vyzval vládu, aby nepremárnila ďalšie leto. “Vyzývam ministra Lengvarského a premiéra Hegera, aby predstúpili pred verejnosť a jasne povedali, ako sme pripravení na kontrolu dodržiavania karantény, na trasovanie kontaktov, na ambulantnú a nemocničnú liečbu, či máme dostatok liekov a akých, a aká bude testovacia stratégia v tretej vlne,” povedal Raši dnes na tlačovej besede. Dodal, že na dovolenky ministrov nie je čas, pretože tretia vlna určite príde.

Podľa podpredsedu Hlasu viac ako 12.000 obetí COVIDU a ďalších viac ako 5.000 nadmerných úmrtí v porovnaní s minulými rokmi je smutná štatistika prípravy vlády Igora Matoviča na druhú vlnu pandémie koronavírusu, pretože vláda sa na druhú vlnu nijak nepripravila. “Iste si spomeniete, že vtedajší minister Marek Krajčí polovicu leta predovolenkoval, vláda namiesto toho, aby posilnila trasovacie kapacity na úradoch verejného zdravotníctva riešila, ako štátnu a verejnú správu – vrátane hygienikov – skresať o desať percent a to už ani nehovorím o príprave na liečbu v nemocniciach, ambulanciách, metodiku liečebných postupov a ďalších veciach, ktoré na Slovensku počas jesennej a jarnej druhej vlny chýbali, alebo prichádzali narýchlo a tak aj vyzerali,” pripomenul R. Raši. 

Podľa neho vláda zlyháva vo všetkých oblastiach boja proti koronavírusu a podcenila aj očkovanie. “V jarných mesiacoch, keď druhá vlna vrcholila, bolo ochotných dať sa zaočkovať najviac ľudí, ale vláda nezabezpečila dostatok vakcín. Keď sa jej podarilo nakúpiť naviac vakcíny Sputnik, zastupujúci minister, dnes premiér Heger s nimi nepovolil očkovať. A druhá vlna medzitým skončila a logicky aj záujem ľudí o očkovanie klesol,” zdôraznil Raši. Zároveň pripomenul, že hlavným dôvodom stále nízkej úrovne vakcinácie na Slovensku je nedôvera ľudí k vláde a nedostupnosť očkovania v odľahlých obciach. 

“Ako inak ako vyslovenie nedôvery možno interpretovať diskusie o povinnom očkovaní? Štát vedený Matovičom a Hegerom jednoducho rezignoval na komunikáciu s vlastnými občanmi, na presviedčanie a na dostupnosť vakcinácie a zvoli stratégiu nátlaku, donútenia, diskriminácie. Stratégiu delenia spoločnosti,” hovorí Raši v súvislosti s nedávno prijatou novelou zákona, ktorá delí ľudí na dve kategórie – očkovaných a neočkovaných.

R. Raši tiež vyzval vládu, aby dala občanom jasné informácie o tom, ako sa chránime na hraniciach, ako sme pripravení na trasovanie, ako sme pripravení na ambulantnú liečbu a nemocničnú liečbu a ako, ak príde k najhoršiemu, plánujeme testovaciu stratégiu. 

<< Späť k článkom