Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vyzývame vládu aby okamžite predložili zákon Lex Slovensko

Patrícia Medveď Macíková
HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu a premiéra Eduarda Hegera, aby okamžite do parlamentu predložili zákon Lex Slovensko, ktorý pomôže...

HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu a premiéra Eduarda Hegera, aby okamžite do parlamentu predložili zákon Lex Slovensko, ktorý pomôže slovenským občanom v blížiacej sa ekonomickej katastrofe.
„Koaličná väčšina dnes zmietla zo stola päť návrhov zákonov z dielne HLASu, ktoré mali pomôcť najohrozenejším skupinám obyvateľstva pri drastickom zdražovaní i ďalších aktuálnych problémoch. Napriek dojemným rečiam o potrebe spolupráce a súdržnosti odmietla koalícia pomôcť ľuďom len preto, lebo o to žiadala opozícia. Očakávame teda, že premiér Heger bezodkladne predstaví zákon Lex Slovensko ako vlastný návrh pomoci ľuďom, ktorí na ňu už mesiace márne čakajú,“ vyhlásil podpredseda HLASu Erik Tomáš.
HLAS upozorňuje vládu, že už aj ekonómovia a odborníci volajú po urýchlenej pomoci sociálne najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva. „Národná banka varuje pred dvojcifernou infláciou v budúcom roku, čo znamená ďalšie prudké zdražovanie. Podľa ministerstva financií vzrastie na budúci rok cena plynu a tepla o desiatky percent. Farmári a potravinári varujú, že o dva mesiace budeme mať prázdne sýpky. A vláda nerobí nič, nič, a ešte raz nič,“ zdôraznil Erik Tomáš. 
HLAS predložil na aktuálnu schôdzu parlamentu návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o ďalších 3,3 percenta. Vládna koalícia však o ňom neumožnila ani len rokovať a vyškrtla ho z programu schôdze. HLAS ďalej žiadal zníženie DPH na základné potraviny na 5 percent a zavedenie 0-percentnej DPH na takzvaný predaj potravín z dvora. Na spomalenie rastu cien palív chcel HLAS znížiť spotrebnú daň z benzínu a nafty o 20 centov za liter. V rámci pomoci rodičom, ktorým sa z kapacitných dôvodov nepodarilo umiestniť svoje dieťa do škôlky, navrhol HLAS predĺženie vyplácanie rodičovského príspevku na 5 rokov. Pre zastavenie chaosu pri predpisovaní liekov HLAS žiadal, aby mohol všeobecný lekár v odôvodnených prípadoch predpísať pacientom lieky, ktoré im odporučil lekár so špecializáciou. Napokon, HLAS navrhol  počas nasledujúcich troch rokov navýšiť štátny príspevok pre sociálne služby a výrazne tak zdvihnúť mzdy opatrovateliek.  
Všetky tieto návrhy vládna koalícia odmietla.

<< Späť k článkom