Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vyzývame vládu, aby okamžite zastavila hazard so zdravím ľudí

Patrícia Medveď Macíková
HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby okamžite konali a zastavili hazardovanie so zdravím a životmi...

HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby okamžite konali a zastavili hazardovanie so zdravím a životmi ľudí na Slovensku.

,,Je nedôstojné a trestuhodné, aby sa minister financií, minister zdravotníctva a premiér zahrávali s lekármi a zdravotníkmi ako mačka s myšou, rok ich preháňali po rokovaniach, ktoré neprinášajú žiadny posun a nereflektujú na požiadavky, ktoré lekárski odborári vopred korektne verejnosti predstavili. Rovnako je neakceptovateľné, ak hovoríme o zdravotníctve ako celku a minister zdravotníctva na tlačovej konferencii bez mihnutia oka vyhlási, že pre neho sú dôležití len lekári sestry v ústavných zdravotníckych zariadeniach, teda v  nemocniciach. Minister zdravotníctva veľmi dobre vie, ako je tvorený štátny rozpočet pre zdravotníctvo a aký neadekvátny pomer zdrojov je v ňom každoročne vyčlenených pre ambulantný sektor. Napriek tomu, že ambulancie sú prvé dvere, na ktoré pacient zaklope ak má zdravotný problém, ambulancie sú pri tvorve rozpočtu štátu vždy až na poslednom mieste. A prepáčte, ale pri sile slova súčasného ministra zdravotníctva Lengvarského, voči jeho straníckemu šéfovi a ministrovi financií Matovičovi, je dnes prísľub ministra Lengvarského pre zvyšovanie zdrojov aj pre ambulancie či ostatných zdravotníkov len čistá utópia,” povedala Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany HLAS.

Zuzana Dolinková ďalej dodala: ,,Je nemorálne, aby sa naša vláda nevedela po roku dohodnúť so zdravotníkmi na riešeniach, ktoré dokážu postupne vyviesť zdravotníctvo z krízy. Premrhanie jedného roka na analýzy a prepočty po dva a pol roku pandémie sú výsmechom do tváre tých, bez ktorých nedokáže žiadna spoločnosť fungovať. Slovensko je jediná krajina, ktorá vyháňa svojich zdravotníkov do zahraničia, namiesto toho, aby robila všetko pre ich udržanie, stabilizáciu a nastavenie potrebných systémových krokov do budúcnosti. Faktom je, že Igorovi  Matovičovi sa podarilo rozvrátiť celé Slovensko a aktuálne intenzívne robí všetko pre to, aby dokončil aj dlhotrvajúci kolaps zdravotníctva.”

HLAS žiada všetkých príčetných politikov, ktorí stále nevidia, že Igor Matovič svojím konaním ohrozuje dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti, aby konečne otvorili oči a nedovolili mu z titulu svojej funkcie hazardovať so zdravím a životom ľudí. Prvá Matovičova vláda je už plne zodpovedná za tisíce obetí covidu a ak nič neurobíme, bude zodpovedná aj za ďalšie, necovidové straty na zdraví a životoch.

Slovenskí zdravotníci, vďaka ktorým sme pandémiu prežili, ale i pacienti, sa stali rukojemníkmi vládnej krízy. Pacientom reálne hrozí ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Vláda, ktorá nedokáže ochrániť zdravie a životy ľudí, nemá žiadnu legitimitu a právo na ďalšie pokračovanie.

<< Späť k článkom