Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Vyzývame vládu – konajte, lebo obce skrachujú

Patrícia Medveď Macíková
  Strana HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu, aby veľmi rýchlo pomohla samosprávam, lebo nezodpovedný zákon o financovaní sociálnych služieb...

 

Strana HLAS – sociálna demokracia vyzýva vládu, aby veľmi rýchlo pomohla samosprávam, lebo nezodpovedný zákon o financovaní sociálnych služieb už tlačí samosprávy ku krachu. Upozornil na to člen predsedníctva HLASU a expert na samosprávy Michal Kaliňák.
Kaliňák vysvetlil, že od januára 2022 platí novela zákona o sociálnych službách, ktorá zaviedla povinnosť dofinancovať neverejných poskytovateľov sociálnych služieb z rozpočtov miest a obcí aj napriek tomu, že samospráva si to pre svojich obyvateľov neobjednala. Novela zákona vytvorila príkaz v povinnosti uzatvoriť občianskoprávny vzťah medzi samosprávou a neverejným poskytovateľov, čo odporuje aktu dobrovoľnosti, a vidíme, ako to posúva obce od predžalobných výziev ku krachu.
„Sme stranou regiónov a odmietame sa prizerať na to, ako zlé zákony nepomáhajú ľuďom a ubližujú samosprávam,“ hovorí Michal Kaliňák. Podľa jeho slov hrozí, že obce začnú krachovať. „Dnes nestačí dúfať, ale treba konať. Preto vyzývame vládu, aby konala, aby čo najskôr dofinancovala nároky neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.“
Podpredseda HLASu a poslanec NR SR Richard Raši na margo situácie dodáva: „Včera sme získali 11 predžalobných výziev a vieme, že toto nie je koniec, ale začiatok. Strana HLAS preto po úspechu v parlamentných voľbách bude iniciovať zmenu zákona o sociálnych službách a to tak, aby bol príspevok doručený klientovi a ten sa rozhodne, ktoré zariadenie sociálnych služieb mu bude najviac vyhovovať. Toto je adresnosť aj spravodlivosť,“ uzavrel Raši.

<< Späť k článkom