Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Za rekordný odchod zdravotníkov za posledný rok môže iba a len Hegerova vláda

Patrícia Medveď Macíková
Od januára odišlo zo slovenského zdravotníctva podľa odborných združení niekoľko stoviek lekárov a vyše 1500 sestier a pôrodných asistentiek. Pritom...

Od januára odišlo zo slovenského zdravotníctva podľa odborných združení niekoľko stoviek lekárov a vyše 1500 sestier a pôrodných asistentiek. Pritom riešenie je jasné. „Zdravotníkov musíme finančne stabilizovať tak, ako to robia všetky okolité štáty,“ povedal člen zdravotníckeho výboru NR SR a podpredseda strany HLAS-SD Richard Raši. Podľa neho za odchod zdravotníkov môže len a len Hegerova vláda. „Zdravotníci, ktorým môžeme vďačiť za zvládnutie prvej a druhej vlny pandémie sú na pokraji záujmu tejto nekompetentnej vlády,“ tvrdí Raši. Namiesto toho, aby premiér s ministrom zdravotníctva urobili všetko pre stabilizáciu lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov, hádžu im polená pod nohy. „V demokratickej krajine v čase zúriacej pandémie nie je možné, aby si premiér Heger niekoľko mesiacov nenašiel čas na stretnutie s Lekárskym odborovým združením, ktoré zastupuje väčšinu nemocničných lekárov, bez ktorých by nemocnice skolabovali,“ upozornil Raši.
Zdravotníctvo je pre túto vládu úplne za chvoste záujmu. „Kým všetky okolité krajiny bojujú o zdravotníkov a zvyšujú im platy o desiatky percent, Hegerova vláda predložila do parlamentu rozpočet, ktorý okrem zákonnej valorizácie, so zvýšením platov lekárov, sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov nepočíta,“ upozorňuje Raši. Naopak, vláda zo zdravotníctva zobrala 232 miliónov eur za poistencov štátu za november a december tohto roka.
Kým v prvej vlne pandémie sme mali pre kovidových pacientov viac ako 4000 lôžok, dnes ich máme o štvrtinu menej, lebo vláda svojimi krokmi vyháňa zdravotníkov zo Slovenska a nerobí nič ani pre výchovu nových. Kým Peter Pellegrini ako predseda vlády rozbehol finančnú motiváciu lekárskych fakúlt, aby namiesto zahraničných samoplatcov vychovávali viac slovenských lekárov, vláda OĽANO ju zrušila. Slovensko tak príde o ročne o 250 nových lekárov, ktorých nahradia samoplatcovia zo zahraničia, upozornil Raši.
Matovičova a ani Hegerova vláda stále nezačali s výstavbou nemocnice na Rázsochách, naopak, zastavili rekonštrukciu Roosweltovej nemocnice v Banskej Bystrici a aj rekonštrukciu bratislavského Ružinova. „A výstavbu nových nemocníc, ktoré chce stavať z plánu obnovy, vláda nemôže stihnúť, pretože ešte stále nevie, kde tieto nemocnice majú stáť. A to už nehovorím o projektovej dokumentácií, schvaľovacích procesoch, verejných obstarávaniach a samotnej výstavbe,“ upozornil Raši.
Problém však nemáme len v nemocniciach, kde viac ako polovica lekárov je pripravená odísť, lebo musia slúžiť stovky hodín nadčasov navyše. Takisto neprišla žiadna pomoc pre našich ambulantných lekárov. „A to už nehovorím o príplatkoch za covidových pacientov, na ktoré museli lekári a sestry čakať niekoľko mesiacov, kým sa ministrom uráčilo uvoľniť sľúbené peniaze pre ľudí, ktorí stáli v prvej línií pri covidových pacientoch,“ zdôraznil Raši.
Štát pritom peniaze má, inak by nemohol neefektívne minúť 800 miliónov eur na nezmyselné celoplošné testovania, 26 miliónov na očkovaciu lotériu, ktorá sa skončila fiaskom, či ďalšie milióny na očkovací bonus. „Vláda si požičala len v minulom roku 10 miliárd eur, ale k zdravotníkom sa z nich dostali len odrobinky. Zato vláda poslala 24 miliónov eur pandemickej pomoci do zahraničných schránkových firiem.
Naopak, vláda robí všetko preto, aby vyhnala zo slovenských nemocníc aj tých zdravotníkov, ktorí z posledných síl robia možné aj nemožné na záchranu pacientov. „Hovorím o probléme regionálnych nemocníc, v ktorých sa vláda chystá zrušiť akútne lôžka, kde práve dnes ležia aj covidoví pacienti. Tamojší zdravotníci sú v neistote, či budú môcť ostať vo svojich nemocniciach a manažment nemocníc do nich nedokáže prijať nových lekárov či sestry,“ uzavrel Raši.

<< Späť k článkom