Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Zavedieme opatrenia, ktorými ochránime ľudí pred bankami

Patrícia Medveď Macíková
HLAS – sociálna demokracia ponúka reálne riešenia na ochranu ľudí pred rastom hypotekárnych úverov. „Očakávame od bánk, aby navrhli riešenie...

HLAS – sociálna demokracia ponúka reálne riešenia na ochranu ľudí pred rastom hypotekárnych úverov. „Očakávame od bánk, aby navrhli riešenie tohto neprijateľného stavu. Napríklad tým, že nadmerné zisky vrátia svojim klientom v podobe predľženia ich fixacií, ktoré mali platné k 1. 7. 2022. Ak tak neurobia zasiahne voči nim štát,“ uviedol člen predsedníctva HLASu Tomáš Drucker.
„Na rozdiel od pravicových strán, ktoré svojimi riešeniami nepomáhajú ľuďom, HLAS okamžite po voľbách je pripravený schváliť dve opatrenia. 50% zdanenie výnosov z poplatkov a transakcií, ktoré zaplatili v dominantnej miere obyvatelia a drobní podnikatelia. Ide o 471 miliónov euro. Alebo 20% zdanenie úrokových výnosov,znížených o úrokové výnosy zo štátnych dlhopisov. Ide o výnos 378 miliónov euro. Získané peniaze použijeme výlučne na pomoc štátu pre obyvateľov, ktorí sa dostali vďaka rastu úverov do neriešiteľnej situácie,“ zdôraznil Tomáš Drucker.
Podľa Druckera nemôžeme tolerovať, aby v súčasnej ťaživej sociálnej situácii bankový sektor na jednej strane dosahoval rekordné zisky a na druhej strane dosahoval rekordné zisky, a na strane druhej odovôdňoval nárast poplatkov tým, že si kryjú vlastné oprávnené náklady a zvyšujú zisky.
Ekonomický expert HLAS Kamil Šaško upozornil na pokryteckú politiku pravicových strán, ktoré sa dnes tvária, že idú pomôcť ľuďom, hoci tri roky zlyhávali. „Pri raste cien energií navrhujeme zaviesť rýchlu komplexnú a investičnú pomoc. Budeme pokračovať v kompenzačných schémach na zemný plyn, elektrickú energiu pre všetkých. Predstavíme robustnú a efektívnu pomoc pre strednú triedu a naviac zraniteľné domácnosti, ktoré sú ohrozené energetickou chudobou,“ uviedol Kamil Šaško.
<< Späť k článkom