Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Zdravotnícky plán B neexistuje, riešením je len dohoda s lekármi

Patrícia Medveď Macíková
Takzvaný plán B, teda normálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti po výpovediach lekárov neexistuje a nič iné, ako dohoda s lekármi nie...

Takzvaný plán B, teda normálne poskytovanie zdravotnej starostlivosti po výpovediach lekárov neexistuje a nič iné, ako dohoda s lekármi nie je riešením. Uviedol to v reakcii na tlačovú konferenciu Igora Matoviča a Eduarda Hegera podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši. Stabilizačný príspevok, ktorý navrhuje Matovič, má len zalepiť oči zdravotníkom a odložiť problém zvyšovania ich platov po parlamentných voľbách, keď už nebude Matovič pri moci. Je to len a len jeho ďalšia atómovka, tvrdí R. Raši.
Na zvýšenie platov lekárov a ostatných zdravotníkov malo ísť 350 miliónov eur ročne, takto dostanú na tri roky 400 miliónov v hrubom. Teda približne toľko, koľko by dostávali navyše každý rok vo svojich výplatách, upozorňuje R. Raši.

Ponuka stabilizačného príspevku je potvrdením zlyhania premiéra a ministra financií, čo znamená, že od decembra vypukne v zdravotníctve najväčšia kríza za posledné roky. Lekári totiž nebojujú len za platy – ale aj za zlepšenie podmienok nášho zdravotníctva a preto majú 8 požiadaviek a 7 z ich sa netýka platov. Tieto požiadavky Matovič s Hegerom ani nespomenuli. Jediné, čo chcú spraviť je, že presúvajú svoje zlyhanie na plecia lekárov, ktorí bojujú za lepšie zdravotníctvo.

“Lekári od začiatku tvrdia, že ich požiadavky nie sú len o platoch. Matovič namiesto lepšieho zdravotníctva pre všetkých pacientov, ktoré lekári chcú, ich opäť iba vydiera. Riešením už môže byť iba dohoda alebo okamžitá demisia vlády, ktorá hádže cez palubu 2100 lekárov, ktorí bojujú za lepšie systémové zmeny pre nás pacientov, uviedla podpredsedníčka HLASu Zuzana Dolinková.

<< Späť k článkom