HLAS - sociálna demokracia
HLAS žiada vládu Slovenskej republiky, aby prestala klamať svojich vlastných občanov a zverejnila, kedy a ako rozhodla o darovaní slovenského protivzdušného systému S 300 Ukrajine.
„Celé týždne nás vláda Slovenskej republiky, ale predovšetkým páni Heger, Naď a Matovič presviedčali, že Slovensko sa v žiadnom prípade nezbaví systému S-300, kým zaň nemá adekvátnu náhradu náhradu. Zrazu je všetko inak a ľudia majú právo počuť vysvetlenie,“ uviedol líder HLASu Peter Pellegrini.
Slovensko je podľa neho demokratickou republikou, a nie súkromnou firmou, ktorú si partička amatérov riadi podľa svojej ľubovôle. „Preto sa ako slovenský občan pýtam: Kto, kedy a na základe akého mandátu rozhodol o tom, že Slovensko daruje svoj protivzdušný systém? Ako a kedy bude tento systém nahradený inými zbraňami v slovenskom vlastníctve? Prečo ste ľuďom otvorene a do očí klamali, páni Heger, Naď a Matovič?“
Vláda ľudí stále ubezpečuje, že Slovensko nie je a nebude vo vojnovom stave. „Vláda nesedí niekde v kryte, preto ju žiadam, aby dodržiavala základné demokratické pravidlá a o svojich rozhodnutiach pravdivo informovala slovenských občanov,“ zdôraznil Peter Pellegrini.
Je absolútne neprípustné, aby za iný názor na mimoriadne vážne kroky vlády označoval predseda vlády ľudí za ruských agentov a špiónov. „Ak pán premiér nemá rád, keď niekto označuje ľudí za amerických agentov, nech nepoužíva tie isté spôsoby. A ak už toľko hľadá ruských agentov, nech sa najprv pozrie na činnosť svojho ministra a predsedu Matoviča, ktorý v Rusku kupoval Sputnik bez akéhokoľvek mandátu, rokoval s človekom zo sankčných zoznamov a dodnes sa k tomuto kroku hrdo hlási,“ upozornil Peter Pellegrini.
Líder HLASu pripomenul, že strana má od začiatku vojny na Ukrajine jasný postoj: Rusko je agresor, jeho útok je neospravedlniteľný a Ukrajine musíme pomôcť. „HLAS aj jasne povedal, ako si túto pomoc predstavuje: humanitárna pomoc utečencom, humanitárna pomoc Ukrajine a vojenská pomoc buď našimi prebytkami, alebo zbraňami, za ktoré máme adekvátnu náhradu. Som presvedčený, že prvoradou úlohou slovenskej vlády je chrániť slovenský a európsky záujem. Preto sme trvali na udržaní vlastnej obranyschopnosti, preto sme upozorňovali na dopady vojny na slovenskú ekonomiku a slovenských občanov, preto sme apelovali na spoločný postup v rámci NATO a Európskej únie,“ dodal Peter Pellegrini.