Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Zmena Ústavy musí byť pre parlament prioritou aj po referende

Patrícia Medveď Macíková
HLAS ďakuje každému jednému občanovi, ktorý sa zúčastnil na referende. Svojou účasťou prejavil aktívny záujem o budúcnosť Slovenska a dal najavo, že...

HLAS ďakuje každému jednému občanovi, ktorý sa zúčastnil na referende. Svojou účasťou prejavil aktívny záujem o budúcnosť Slovenska a dal najavo, že mu záleží na svojich ústavných právach.

„HLAS je presvedčený, že ak občan moc dáva, má ju právo aj brať. Úspešné referendum mohlo byť priamym príkazom politikom, aby sa toto právo zakotvilo priamo v ústave a umožnilo ľuďom ukončiť mandát ktorejkoľvek vláde, ktorá bude konať proti ich záujmom. V sobotu sa napokon sa väčšina ľudí slobodne rozhodla, že toto právo zatiaľ pre nich nie prioritou. HLAS to v plnej miere rešpektuje,“ uviedol líder HLASu Peter Pellegrini.

Obrovským sklamaním je pre HLAS prístup troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorí sa na referende nezúčastnili a nevyzvali ľudí na účasť. „Je to nezodpovedný hazard so slovenskou demokraciou a pohŕdanie vlastnými občanmi, “ zdôraznil Peter Pellegrini.

HLAS absolútne odmieta nezmyselné interpretácie, podľa ktorých je neúspešné referendum vyjadrením podpory súčasnej vláde či koalícii. „Táto vláda má naďalej historicky najvyššiu nedôveru v očiach občanov a dve tretiny z nich si želajú predčasné voľby čím skôr. Na tom referendum nezmenilo vôbec nič, naopak, takmer 28 percent za zmenu ústavy to len potvrdilo. Vyzývam preto koaličných poslancov, aby toto želanie vypočuli.  Slovensko potrebuje predčasné voľby čím skôr, aby dostalo nádej do budúcnosti a novú, kompetentnú a zodpovednú vládu, ktorá ho vyvedie z krízy,“ povedal Peter Pellegrini.

HLAS dôrazne vyzýva predovšetkým strany SaS a Sme rodina, ktoré majú v rukách rozhodnutie o zmene ústavy aj o termíne predčasných volieb, aby sa prestali zaoberať nezmyselnými podmienkami schránkovej firmy OĽaNO a presadili júnový termín volieb spoločne s opozíciou. „Je neprijateľné, aby odvolaná vláda bez akéhokoľvek mandátu a bez mnohých kompetencií viedla Slovensko desať mesiacov, teda takmer pätinu celého volebného obdobia. Koalícia sa háda a ľudia chudobnejú. Dosť bolo politickej krízy a chaosu, Slovensko čím skôr potrebuje pomoc a obnovu,“ uzavrel Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom