Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Kalivoda

Slovensko potrebuje lídra, ktorý bude spájať a nie rozdeľovať

Peter Kalivoda
Nebezpečenstvo rozdelenej spoločnosti sme videli pred nedávnom v USA. Fanúšikovia Donalda Trumpa zobrali kapitol útokom a to doslova. Bilancia, 4 mŕtvi, viacero...

Nebezpečenstvo rozdelenej spoločnosti sme videli pred nedávnom v USA. Fanúšikovia Donalda Trumpa zobrali kapitol útokom a to doslova. Bilancia, 4 mŕtvi, viacero zranených, zatknutých a traumatizovaná, opäť viac rozdelená spoločnosť. V dnešnej dobe, v čase krízy, keď množstvo ľudí stratilo prácu, firmy sú pod obrovským existenčným tlakom a rodiny v ťažkej situácii. Najmä v tejto ťažkej dobe potrebuje spoločnosť lídrov, ktorí spájajú a nie rozdeľujú. Slovensko nie je, žiaľ, výnimkou.

Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že opäť žijeme v dobe ako za Vladimíra Mečiara. Hľadanie nepriateľov, mstenie sa za iné názory, rozhádaná a vybičovaná spoločnosť. Vtedy situáciu upokojili a stabilizovali až predčasné voľby a vláda (aj keď krátka) Jozefa Moravčíka.

Dnes? Premiér Igor Matovič v jeden deň obviňuje svojho koaličného partnera za smrť 4000 ľudí a miliardové ekonomické škody. Krátko na to opäť predstúpi pred kamery a povie: „Môžete mi pripisovať týchto 4000 obetí, ja si ich beriem na svoje ramená.“ „Čo sa budem tváriť, že týmto 4000 obetiam sme nemohli zabrániť?“ Namiesto hľadania kompromisov sa hľadajú nepriatelia a vinníci nezvládnutého boja s koronavírusom. Nepriateľmi sú vedci, novinári, opozícia, ale aj vlastní koaliční partneri, občania. A namiesto argumentov prichádzajú zo strany premiéra Igora Matoviča prázdne sa opakujúce floskuly, že keby jeho vláda skončila, začnú sa prepúšťať momentálne stíhaní. To je naozaj málo na to, aby mal premiér silný a jasný mandát prečo pokračovať vo vládnutí.

Slovensko potrebuje práve dnes, viac ako kedykoľvek predtým premiéra, ktorý by ľudí spájal a nie rozdeľoval. Premiéra, ktorý by vedel hľadať kompromisy s kolegami vo vláde a nie ich denno denne urážal a venoval energiu hádkam. Premiéra, ktorý by vedel načúvať, vážil by si názory odborníkov a nepresadzoval tie svoje za každú cenu. Premiéra, ktorý by krízu riešil s pokojom a rozvahou. A najmä premiéra, ktorý by si vážil vlastných občanov. Slovensko skrátka potrebuje vládu strán, ktoré chcú a vedia pracovať profesionálne a nebudú naďalej rozdeľovať našu spoločnosť. A inú možnosť ako predčasné voľby nevidím. Napokon, prieskumy verejnej mienky sú jasným znakom nezvládnutého vládnutia, extrémne zlej situácie v boji s koronavírusom a čoraz viac rozdelenej spoločnosti.

<< Späť k článkom