HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Nedôvera, neporiadok a chaos

Peter Pellegrini
Ekonomika čaká na finančné injekcie, pretože hrozí, že sa zrúti. Nerád to hovorím, ale pri hodnotení práce koalície mi napadajú...

Ekonomika čaká na finančné injekcie, pretože hrozí, že sa zrúti.

Zdroj: TASR/Michal Svítok

Nerád to hovorím, ale pri hodnotení práce koalície mi napadajú iba tri slová: nedôvera, neporiadok a chaos.

Nedôvera. V krízových časoch, aké prežívame, je dôležité vybudovať súdržnosť krajiny. V histórii sa ponúka veľa príkladov, spomeniem len jeden: Churchill a Anglicko počas druhej svetovej vojny.

Základným stavebným kameňom preto musí byť dôvera spoločnosti v rozhodnutia, ktoré sa prijímajú na štátnej úrovni. My sme za dva mesiace pôsobenia vlády videli pravý opak, a to budovanie nedôvery v priamom prenose.

Prijímajú sa opatrenia, ktoré sú nevykonateľné, či už išlo o Veľkú noc a blackout, otvorenie reštaurácií, alebo posledný príklad zlyhanie eKarantény.

Pohľad na rodiny s deťmi na štátnej hranici, ktoré uverili politickému marketingu premiéra, že domáca karanténa bude spustená, bol deprimujúci. Ako sme sa však dozvedeli zo statusov, vinní sú oni, že uverili, a nie predseda vlády, ktorý ich obvinil rovnako ako predtým policajtov. Tomu sa hovorí verbálna poprava v priamom prenose.

Neporiadok. Ekonomika čaká na finančné injekcie, pretože hrozí, že sa zrúti. Vidíme však iba bezradnosť a neporiadok v opatreniach, ktoré majú pomôcť tisícom ľudí.

Patríme medzi krajiny s najslabšou, najkomplikovanejšou a najpomalšou pomocou. Už len to bezradne priznávajú a obávam sa, že už neurčujú scenár udalostí, ale sa mu len prispôsobujú. Výsledok?

Nezamestnanosť vzrástla v apríli na 7,4 percenta a Boris Kollár pokojne hovorí o 15-percentnej. Minister Krajniak sa chváli, že do piatka vyplatili 84 miliónov, hoci v marci avizovali, že použijú každý mesiac jednu miliardu.

Dokonca sa nerozpakujú klamať priamo do očí ľuďom, keď tvrdia, že administratíva žiadostí je jednoduchšia ako v susedných krajinách, hoci fakt je iný. Zredukovali tlačivá na dve strany, ale je k nim desať príloh. Vlastný neporiadok skrývajú za represie, obviňovanie ľudí, špehovanie a trestanie podnikateľov, ktorí zle vyplnili tlačivá, alebo obchádzajú nezmyselné obmedzenia.

Chaos. Namiesto vnášania pokoja do spoločnosti a jej mentálnej prípravy na tvrdé ekonomické dosahy vyrábajú chaotické zástupné témy. Hrajú sa s emóciami pri témach ako zatváranie obchodov v nedeľu, voľba generálneho prokurátora známa ako lex Lipšic, sprísnenie interrupcií či preslávené statusy premiéra. Zámer je jasný.

Odpútať pozornosť od toho hlavného, a tým je ohrozenie sociálnej perspektívy ľudí. Chcú zrušiť 13. dôchodok, zastaviť automat na rast minimálnej mzdy a robia politické čistky na úradoch.

Prednedávnom som vyzval vládu, aby konala. Dnes vidím, ako doslova ľuďom škodí.

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/2153559-nedovera-neporiadok-a-chaos?fbclid=IwAR2mBYqEeS1B6y0FbJqyYWwk2wFA1clfiegJxSE73byVQKu_siEVGRvgA0s

<< Späť k článkom