Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Slovensko na očkovacej križovatke

Peter Pellegrini
Je politicky arogantné, aby za svoje zlyhania v očkovaní vládna koalícia trestala verejnosť.

Je politicky arogantné, aby za svoje zlyhania v očkovaní vládna koalícia trestala verejnosť.

Rokovanie parlamentu o takzvanom očkovacom zákone potvrdilo známu skutočnosť. Táto vládna koalícia nie je schopná obnoviť narušenú dôveru medzi štátom a verejnosťou, a preto sa utieka k šikane a riešeniam, ktoré lámu ľudí doslova cez koleno.

Všetci si pamätáme, ako zlyhali pri druhej vlne pandémie, ktorá si vyžiadala mnoho ľudských životov, a teraz zlyhávajú aj pri očkovaní, ktoré považujú za akúsi mantru v boji s prichádzajúcim delta vírusom.

Vtedy aj dnes používajú ekonomický a sociálny tlak na to, aby sa ľudia plošne testovali a oni mohli finančne profitovať na Matovičovej atómovej zbrani, ktorá mu na konci dňa vybuchla v rukách.

Osvedčený model obmedzovania ľudských práv ľudí na Slovensku oprášili znova očkovacím zákonom.

Namiesto toho, aby využili momentum, keď sa ľudia na jar chceli očkovať, tak neboli schopní zaobstarať vakcíny, presvedčovacia kampaň neexistovala, na internete usporadúvali nedôstojné očkovacie „hry o život“ a očkovali celebrity a mladých politikov koalície.

To, čo na jar svojou neschopnosťou zasiali, dnes žnú v čoraz viac sa radikalizujúcej a nedôverčivej verejnosti.

Chcem povedať, že menšie úpravy v prijatom zákone zásadne neupravujú nerovnovážny stav medzi zaočkovanými a nezaočkovanými.

Slovensko sa v nedeľu ráno prebudilo do stavu s dvoma kategóriami ľudí. Napriek politickému divadlu zohratému hlavne vďaka Sme rodina, prešiel očkovací zákon bez proklamovaných zmien.

Odvolávajú sa síce na vyhlášku, faktom však zostáva, že v čase vyhrotenej pandemickej situácie získava hlavný hygienik obrovskú moc, prostredníctvom ktorej bude rozhodovať o osude skupiny nezaočkovaných a o ich právach.

V tejto radikalizujúcej sa atmosfére je pozícia strany HLAS-sociálna demokracia jasná. Nikdy sme očkovanie nespochybnili a každý, kto chce, nech tak urobí. Ale nikdy nedovolíme siahať na ľudské práva ľudí a na ich slobodné rozhodovanie v akejkoľvek otázke.

Nerozdeľujeme ľudí na očkovaných alebo neočkovaných, ale zdravých a chorých. Vládna koalícia zobrala ľuďom prostredníctvom Ústavného súdu právo rozhodovať o mandáte poslancov a teraz im siaha aj na základné právo slobodne sa rozhodnúť, či prijať vakcínu alebo nie.

Je politicky arogantné, aby za svoje zlyhania v očkovaní vládna koalícia trestala verejnosť. Naďalej trváme na tom, že očkovanie musí byť dobrovoľné.

Situácia vo verejnosti odhaľuje, že ide už viac než len o zdravotnú otázku. Stojíme na križovatke, či Slovensko je ešte demokratickým a právnym štátom, alebo nastúpilo na cestu obmedzovania práv vlastných občanov.

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/6026105-peter-pellegrini-slovensko-na-ockovacej-krizovatke

<< Späť k článkom