Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Vojenská agresia Ruska voči Ukrajine zásadne zmenila medzinárodnú scénu. Predvídateľný svet sa skončil a nahradila ho neistota.

Peter Pellegrini
HLAS-SD mal v otázke konfliktu od začiatku jasno. Podporujeme mierové iniciatívy európskych lídrov s cieľom zmierniť napätie medzi Kyjevom a Moskvou. Boli sme do poslednej chvíle presvedčení, že existujú možnosti, ako riešiť sporné otázky mierovou cestou.

Trvali sme na tom, že hlavne EÚ musí dokázať svoju dospelosť riešiť zásadné problémy na kontinente. Ak dnes niektorí z koalície pociťujú politické víťazstvo, že predsa len prišlo na ich slová o vojne, podľa môjho názoru sme prehrali všetci. Z vojny a zo straty na ľudských životoch, z migrácie a energetickej krízy sa nemôže tešiť nikto.

HLAS-SD jasne odsúdil vojenskú agresiu Ruska. Je neprípustné, aby ktokoľvek na svete odôvodňoval vojenský útok na iný štát prepisovaním dejín iného národa, spochybňovaním jeho národnej integrity a územnej celistvosti.

Ide o bezprecedentný čin, ktorý spochybňuje ustanovený medzinárodný poriadok a priamo sa dotýka aj územnej celistvosti Slovenskej republiky.

Máme svoju skúsenosť z dejín, a preto sme nikdy nepodporili a neuznali Kosovo. To, čo sa dnes deje na Ukrajine, je nebezpečný precedens aj pre nás. Aj na základe toho sme jasne hlasovali v parlamente za uznesenie Národnej rady k vojne.

Sme presvedčení, že je čas vrátiť sa k zahraničnopolitickému konsenzu, v rámci ktorého sa vonkajšia ochrana hraníc štátu odvíja od nášho členstva a prijatých záväzkov v EÚ a v NATO.

Podporujeme myšlienku rozmiestnenia obranných jednotiek NATO na našich hraniciach, pretože ide aj o našu ochranu, a zároveň sa chceme správať ako zodpovední partneri.

Nebudeme z tejto témy vytĺkať lacný politický kapitál a podporíme všetky riešenia slovenskej vlády, ktoré budú dávať zmysel a prinášajú bezpečnosť krajine a ľuďom, či už z hľadiska obrany, alebo ekonomiky.

Zároveň sme pripravení nastoľovať aj základné otázky, ako je vláda pripravená vyrovnať sa s dosahom sankcií uvalených na Rusko, pretože sa budú spätne týkať slovenskej ekonomiky a sociálneho postavenia ľudí.

Patetické vyhlásenia o prinášaní obetí nestačia. Ľudia musia konkrétne počuť, ako je vláda pripravená nahradiť prípadné energetické výpadky či sociálne pomáhať pri rastúcej inflácii. Nikdy nebudeme súhlasiť s pokušeniami vlády pod rúškom vojny, obmedzovať ľudské práva a slobodu názoru na Slovensku.

Žijeme zložité časy. Slová ako zodpovednosť, jednota a solidarita národa budú zohrávať kľúčovú úlohu. Konajme podľa nich.

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/23354755-zodpovednost-jednota-a-solidarita-naroda

<< Späť k článkom