Blog

HLAS - sociálna demokracia

Zuzana Dolinková

Nemý premiér reformátorom

Zuzana Dolinková
Nechápem a nikdy nepochopím to, ako chce byť premiér Heger veľkým reformným premiérom, keď nemá čo povedať ľuďom. Od leta...

Nechápem a nikdy nepochopím to, ako chce byť premiér Heger veľkým reformným premiérom, keď nemá čo povedať ľuďom. Od leta ohlasuje reformnú jeseň a vrátane nej aj údajnú reformu nemocníc. Od začiatku tvrdím, že nejde o žiadnu reformu zdravotníctva, ako sa komunikuje, a myslím si, že nejde dokonca ani o reformu nemocníc. Ale budiž. Ale hlavne, ak už chce byť premiér krajiny nositeľom nejakej reformy je absurdné a smutné, že polroka počúvame o tom, že sa nevie stretnúť s tými, ktorých sa reforma týka.

Heger, ktorý sa na premiéra len hrá, nemá ani toľko chochmesu, aby sa s lekármi, zdravotníkmi a samosprávami stretol, počúval, diskuoval a nechal si z prvej ruky vysvetliť, v čom vidia kameň úrazu a ako by bolo možné spoločnými silami opraviť nástrahy a absurdity tohto návrhu.

Možno sa bojí toho, že by si musel priznať, že namiesto skutočnej zmeny systému je oveľa ľahšie oprášiť a vytiahnuť zo šuflíka niečo, čo je už predpripravené. Veď tu máme covid a robiť veci poriadne asi bolí a hlavne na to treba aj pohnúť rozumom. Preto sa radšej budeme tvrdohlavo hrať na veľkých reformátorov, aj keď na konci dňa z toho nič nebude. Ani špecializácia nemocníc, ani peniaze z Plánu obnovy, ani nové ambulancie, ale dôležité je, že papier znesie veľa. A skutek utek… Jediným riešením je robiť veci poriadne, s rozumom, viziou a systémovými krokmi.

A prepáčte, naivne si myslieť, že lekári sa nám po zmene typu zdravotnej starostlivosti v jednej nemocníc budú presúvať do inej nemocnice alebo dokonca do ambulancií, to je dnes čistá utópia. Ak by lekári z nemocníc chceli pracovať v ambulanciách, dávno by tam odišli a už dnes by boli v teréne. Čo im bráni tam odísť? Že by podmienky výkonu povolania? Odmeňovanie? Ak už niečo odôvodňujeme, používajme prosím aspoň skutočné argumenty a neoblbujme ľudí fantasmagóriami.

Rovnako prepáčte, vyhovárať sa tým, že politici chcú ,,reformu” schváliť už dnes, napriek tomu, že nie je vôbec systémová a nijako nepomôže v zlepšení dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, to je koho maslo na hlave? Koľko sa hovorí o ,,reforme” nemocníc? Koľko sa na nej údajne pracuje? Áno, predseda parlamentu objavil čaro tejto reformy pred jej prvým čítanim v parlamente, iní o nej žiaľ nevedia dodnes nič. Bolo kooooopec času o tom konštruktívne diskutovať so VŠETKÝMI dotknutými, nie len s vyvolenými. Lenže to by sa muselo aj chcieť veci meniť, nielen môcť. A na túto sebestrednosť nedoplatí nikto iný ako len pacient, teda každý z nás.

Premiér, ktorý chce reformovať a skrýva sa pred samotnými aktérmi, ktorí majú “reformu” napĺňať, je zbabelý a v normálnej krajine neakceptovateľný.

<< Späť k článkom