Blog

HLAS - sociálna demokracia

Zuzana Dolinková

ZAČAROVANÁ ,,REFORMA“ NEMOCNÍC ?

Zuzana Dolinková
Máme za sebou komunálne a župné voľby 2022. Podmienka vlády na predstavenie rok očakávanej novej siete nemocníc po ich kategorizácií je...

Máme za sebou komunálne a župné voľby 2022. Podmienka vlády na predstavenie rok očakávanej novej siete nemocníc po ich kategorizácií je teda splnená. Pre osvieženie pamäti pripomeniem zopár faktov, ktoré sa od schválenie legislatívy do dnes udiali. Hegerova vláda a následne parlament schválil takzvanú „reformu“ nemocníc alebo optimalizáciu nemocníc, alebo ešte inak zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti hlasmi 76 statočných poslancov. Po veľkolepom odhlasovaní zákona pod zámienkou, že inak by sme nemohli čerpať peniaze z Plánu obnovy, lebo takto si to naša vláda zadefinovala, sa už ale v ďalšom kroku zrejme nenašli tí statoční, ktorí by povedali, čo vlastne táto „slávna reforma“ v praxi znamená a aké dopady bude mať pre pacientov i zdravotníkov. Preto kompetentní rozhodli, že k predstaveniu novej kategorizácie nemocníc – pretože ako sami vravia, žiadna nemocnica sa rušiť nebude,  pri čom o pravdivosti tohto tvrdenia by sme mohli dlho polemizovať – dôjde po komunálnych voľbách 2022. 

Míľnik komunálne voľby 2022, ktorý si pred rokom stanovila naša vláda, je po termíne. Prvý zoznam nemocníc by mal predstaviť samotný minister zdravotníctva. Áno, súčasný minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V zmysle odôvodnenia, že k ročnému odsunu predstavenia novej siete nemocníc má dôjsť po komunálnych voľbách, aby sa otázka kategorizácie nemocníc nestala predvolebnými témami, má teda dnes minister Lengvarský voľné ruky a nemá už na čo čakať. Nepochybne uplynulých 12 mesiacov intenzívne rokoval s dotknutými nemocnicami a pripravoval ich na to, ako bude novú sieť komunikovať a oboznamovať s ňou širokú verejnosť. Ak si minister svoju ročnú domácu úlohu splnil, odpor regiónov by mal byť teda v tejto veci zažehnaný. A my všetci, pacienti, netrpezlivo každý deň čakáme na to, ako sa bude z pohľadu tejto vlády tá najdôležitejšia reforma nemocníc aplikovať do praxe.

Aká je ale realita dnešných dní? Už aj vrabce nielen nad zdravotníckym sektorom čvirikajú, že minister Lengvarský ani do konca roku 2022 žiadny nový zoznam kategorizovaných nemocníc nepredstaví. A nebolo by to žiadne prekvapenie, pretože váha slova ministra zdravotníctva nemá žiaľ veľkú hodnotu. História pôsobenia ministra Lengvarského na čele rezortu zdravotníctva opakovane potvrdila, že pokiaľ akýkoľvek jeho krok nie je požehnaný ministrom Matovičom, môže minister zdravotníctva akurát tak kúriť a svietiť. Svedčí o tom aj 2150 výpovedí lekárov, stoviek výpovedí sestier, či desiatok výpovedí záchranárov. Tak ako  na zadefinovanie novej siete nemocníc, aj na formálne splnenie požiadaviek lekárov a zabránenie podaniu výpovedí mal minister zdravotníctva celý rok. Toho času plynú posledné tri týždne do kolapsu zdravotníctva a minister zdravotníctva ako i premiér Heger sú absolútne kľudní. Riaditelia nemocníc už tak veľmi nie. Od 19. augusta si premiér nenašiel čas na pokračovanie v rokovaniach s lekárskymi odborármi. Prečo? Lebo minister financií a súčasne stranícky šéf premiéra i ministra zdravotníctva Lengvarského, Igor Matovič povedal, že rokovania sú ukončené? Minister Lengvarský verejne sľúbil 3. novembra 2022, že v piatok 4. novembra 2022 predloží Lekárskemu odborovému združeniu návrh akéhosi memoranda, ktoré by malo smerovať k dohode a odvráteniu katastrofického scenára pre pacienta. Ako inak, ani tento termín minister Lengvarský nesplnil. Dôvod? Lebo minister financií sa ešte nevyjadril. Prekvapivé? Žiaľ, nie… A to ešte vyvstáva otázka, či forma memoranda je to, čo lekári vo výpovednej dobe očakávajú od vlády – nie od ministra zdravotníctva! – k tomu, aby bola aj v decembri pre pacientov zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť.

Prvého júla 2022, s takmer polročným oneskorením oznámili minister zdravotníctva spolu s premiérom verejnosti, že z Plánu obnovy sa bude stavať Univerzitná nemocnica Rázsochy v Bratislave a Univerzitná nemocnica v Martine. Minister Lengvarský vtedy deklaroval, že v priebehu septembra 2022 budú vypísané výzvy na predkladanie projektov aj pre ďalšie nemocnice, ktoré sa môžu uchádzať o čerpanie peňazí z Plánu obnovy. V čase, keď píšem tento komentár (5. novembra 2022) nebola žiadna ďalšia výzva ministerstvom zdravotníctva vypísaná.  Vraj by ich mal minister Lengvarský vypísať v najbližších dňoch. Sľubom ministra Lengvarského sa dá však len ťažko veriť, nakoľko plnenie ním sľúbených termínov nezávisí od neho – nad ním je ešte minister financií. Okrem toho, vypísanie výziev by zrejme malo byť spojené aj s definovaním novej siete nemocníc, ktorú sme ale stále nevideli. No a ak budeme čakať na termín ,,po komunálnych voľbách 2022“, tak tento deň D môže byť aj 31. decembra 2022, aj marec 2023, ale kľudne aj takto o rok november 2023 – aj keď to by už asi zase bola citlivá predvolebná téma, či? Nehovoriac o tom, že podľa našou vládou zadefinovaných podmienok čerpania a míľnikov stanovených v Pláne obnovy mal byť nový zoznam nemocníc známy už dávno.

Z prístupu a rôzne mediálne komunikovaných vyjadrení zainteresovaných úradníkov, vrátane tých vládnych, je z pohľadu vonkajšieho pozorovateľa skutočne zaujímavé sledovať a počúvať, aké dôležité bolo pre slovenské zdravotníctvo a samozrejme najmä pre pacienta mať schválenú optimalizáciu siete nemocníc na papieri a zároveň aké časovo nedôležité a neprioritné je už v nej ďalej pokračovať. Alebo len na pokračovanie nie je guráž?

<< Späť k článkom