Blog

HLAS - sociálna demokracia

Zuzana Dolinková

Zuzana Dolinková: Želám si, aby rok 2022 bol konečne rokom zdravého rozumu a nádeje na lepšie zajtrajšky

Zuzana Dolinková
Tak ako už býva tradičným zvykom na konci každého roka, všetci bilancujeme. Posledné dni na mňa z každej strany  z médií vyskakujú rôzne...

Tak ako už býva tradičným zvykom na konci každého roka, všetci bilancujeme. Posledné dni na mňa z každej strany  z médií vyskakujú rôzne hodnotenia ročnej práce ministrov, rezortov, organizácií a mnohých oblastí, ktoré sú súčasťou nášho života. Nepoviem nič nové ak poviem, že rok 2021 bol pre nás náročný fyzicky i psychicky, ale musíme veriť, že čo nás nezabije, to nás posilní a musíme ísť ďalej.

Je náležité, aby som zrekapitulovala rok 2021 aj z pohľadu zdravotníctva. Priznám sa ale, že už som tých hodnotení a analýz zdravotníctva za končiaci sa rok čítala, počula a videla toľko, že neviem, či by som napísala niečo iné, prínosnejšie, lepšie, pravdivejšie. Priebežne sa vyjadrujem k aktuálnym témam a problémom, ktoré sa dotýkajú zdravotníkov, pacientov, systémových prešľapov, navrhujem riešenia ako robiť veci efektívnejšie a lepšie, a preto mi príde zbytočné len skopírovať a opakovane zverklíkovať všetko to, na čo sme upozorňovali počas roka a čo všetko sa malo a dalo urobiť lepšie. A dokonca si myslím, že tieto výpočty už mnohí ani nevnímajú, lebo život ľudí to už spätne nezmení a zodpovedným za chod krajiny nie je daný dar sebareflexie natoľko, že by ponúkané riešenia aj realizovali.

1. Pravda sa nedá oklamať a za všetko, všetky konania či nekonania nehovorí nikdy nič iné ako výsledky. V roku 2021 možno v slovenskom zdravotníctve vypichnúť len tri pointy, pri ktorých stojí za reč sa o nich zmieniť – a ani jeden z nich nie je pozitívny:Nezvládnutá očkovacia stratégia, kampaň a na konci roku 2021 žiaľ LEN polovica zaočkovaných ľudí na Slovensku. Fakt, že zdravotníkov, ktorým jediným môžeme reálne ďakovať za to, ako sa Slovensko s covidom už druhý rok pasuje, si ceníme maximálne tlieskaním na balkónoch. NIE, 350 EUR v hrubom NIE JE relevantná odmena a už vôbec nie motivácia bojovať ďalej.

2. Schválená ,,reforma“ nemocníc naviazaná na čerpanie peňazí z Plánu obnovy, ktorej najväčším úspechom bude, ak za daných podmienok z týchto sľúbených peňazí vôbec nejaká časť aj reálne príde na Slovensko pre našich pacientov, zdravotníkov a zdravotníctvo ako také. Vykonateľnosť „reformy“ s mnohými neznámymi premennými je dnes LEN naše zbožné prianie.

3. Cítim, že každý z nás už veľmi potrebujeme normálnosť, život bez nezmyslených konfliktov a neustáleho hľadania vinníkov. Potrebujeme vidieť usmiate tváre, otvorené srdcia, čisté mysle, čerstvé nápady a svetlo na konci tunela. Potrebujeme mať pocit, že chceme žiť, pracovať a zveľaďovať naše Slovensko. Táto vízia budúcnosti dnes ale chýba veľkému množstvu ľudí okolo mňa/nás.

Pre mňa osobne bol rok 2021 rokom zmeny. Vo viacerých smeroch a oblastiach. Všetci vieme, že nie každá zmena je príjemná a častokrát nesie so sebou riziká strát. Súčasne si myslím, že prijať to, čo nevieme zmeniť, je do istej miery oslobodzujúce, aj keď obrovsky ťažké. Zmena znamená koniec, ale aj nový začiatok. A zmena je výzva. Výzva na snáď lepšie zajtrajšky. Slovensko si ich konečne zaslúži.

Priatelia, všetkým želám, aby zmeny, ktoré na nás v nadchádzajúcom roku čakajú, boli v drvivej väčšine práve zmenami k lepšiemu.

<< Späť k článkom