HLAS - sociálna demokracia
Vládou schválený Plán obnovy a stability je premárnenou historickou šancou pre Slovensko a mohol byť podstatne lepší. Povedal to dnes na tlačovej konferencií poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS-SD Richard Raši. Podľa Rašiho dokument vznikal netransparentne, bez verejnej diskusie, čo potvrdili nielen sociálni partneri, ale napríklad aj desiatky profesijných organizácií. Na pripomienkovanie viac ako 1000 stranového materiálu mali iba 10 dní. „Ešte nikdy na Slovensku nebol v pripomienkovom konaní dokument, ku ktorému jeho predkladatelia dostali 2529 pripomienok, z toho 1489 zásadných. Materiály s takým obrovským množstvom pripomienok zvyčajne predkladateľ stiahne a kompletne ich prepracuje. Tu však nebol čas, nebol čas na rozporové konania a aj preto 1423 pripomienok, z toho 921 zásadných, nebolo akceptovaných,“ upozornil Raši.
Do Bruselu posielame dokument, ktorý síce spĺňa všetky formálne rámce, ale chýbajú v ňom požiadavky našich starostov a primátorov, županov, firiem z regiónov, odborárov a zamestnávateľov a z pohľadu občana žijúceho na Slovensku je plán obnovy žiaľ, premárnenou historickou šancou, ktorú Slovensko od Európskej komisie dostalo. „Plán obnovy centralizuje všetky peniaze do Bratislavy a neprihliada na potreby regiónov. Vláda totiž nepochopila, že národné priority má každá krajina iné a za svoje národné priority sa treba aj pobiť,“ upozornil podpredseda strany, ktorá ako jediná z opozície pripravila vlastnú verziu plánu obnovy, ktorý vláda odignorovala. „Ako opozícia sme sa viackrát snažili o diskusiu o prioritách plánu obnovy na pôde Národnej rady, vláda nám to však neumožnila,“ pripomenul Raši.
Vládou schválený plán obnovy podľa R. Rašiho ignoruje sociálne dopady navrhovaných reforiem. „Ak sa zmení štruktúra priemyslu na Slovensku, potrebujeme vedieť, ako sa štát postará o ľudí, ktorých sa tieto zmeny dotknú. A to v pláne obnovy chýba,“ upozorňuje R. Raši.
O tom, že vláda do plánu obnovy nepretavila naozajstné národné priority, svedčí aj absencia pôdohospodárstva a kultúry, dvoch oblastí, ktoré živia státisíce občanov Slovenska. „A práve týmto dvom oblastiam sme náležitú pozornosť v našom pláne venovali my v strane HLAS-SD. Dovolím si pripomenúť, že sektor kultúry je spoločne s cestovným ruchom a gastro jednoznačne najviac postihnutým, v kultúre hovoríme do leta o takmer miliardovej škode, a sám Výbor NRSR pre kultúru zaviazal zodpovedných členov vlády k alokovaniu minimálne 2% zdrojov z Plánu obnovy na priamu podporu sektora kultúry,“ vyhlásil Raši.
V oblasti zdravotníctva vláda principiálne popiera zásady rovnosti prístupu a absolútne diskriminuje viac ako tri milióny pacientov, drvivú väčšinu ambulantných poskytovateľov a viac ako 79 nemocníc, a to najmä tých regionálnych. Plán obnovy totiž podporuje len štátne nemocnice. Čiže ak pacient nežije blízko veľkej štátnej nemocnice, pozitíva plánu obnovy nepocíti, vyhlásil Raši a dodal, že v zdravotníctva vlády plán nepočíta ani s prevenciou.
<< Späť k článkom