Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Premiér Ódor musí vysvetliť odvolanie ministra Šimka

Patrícia Medveď Macíková
HLAS: PREMIÉR ÓDOR MUSÍ VYSVETLIŤ ODVOLANIE MINISTRA ŠIMKA Premiér Ľudovít Ódor musí slovenským občanom vysvetliť dôvody, pre ktoré sa rozhodol...

HLAS: PREMIÉR ÓDOR MUSÍ VYSVETLIŤ ODVOLANIE MINISTRA ŠIMKA

Premiér Ľudovít Ódor musí slovenským občanom vysvetliť dôvody, pre ktoré sa rozhodol dva a pol mesiaca pred parlamentnými voľbami odvolať ministra vnútra. „Je absolútne neprijateľné, aby kľúčový člen vlády, zodpovedný za prípravu volieb, padol bez riadneho vysvetlenia. HLAS intenzívne hľadá možnosti, ktoré budú viesť k riadnemu vysvetleniu predsedu vlády poslancom Národnej rady,“ uviedol líder HLASu Peter Pellegrini.

Najlepšou pôdou na takéto vysvetlenie by podľa HLASu bolo rokovanie brannobezpečnostného výboru parlamentu, ktorý je však kvôli neobsadenému postu svojho predsedu paralyzovaný. „Pokiaľ sa nepodarí dosiahnuť zvolanie tohto výboru, bude HLAS zvažovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu a prijatie príslušného uznesenia. Ak nechceme, aby sa medzi ľuďmi šírili vážne obavy o demokratický charakter parlamentných volieb, musí premiér a zároveň ministra vnútra Ódor vyvrátiť vážne pochybnosti, že časť politickej moci v štáte preberá vedenie policajného zboru,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

HLAS zdôrazňuje, že v demokratickom štáte musia byť jeho ozbrojené zložky pod civilnou kontrolou prostredníctvom volených zástupcov občanov. „Dnes však vedenie polície vďaka zásadnému politickému zlyhaniu pani prezidentky a pána premiéra dosiahlo výmenu svojho nadriadeného, ktorý za prácu polície nesie politickú zodpovednosť. A ja sa pýtam: ak sa zajtra začnú vyhrážať nespokojní vojaci, vymení pani prezidentka ministra obrany? Ak sa začnú vyhrážať nespokojní daňoví kriminalisti, patriaci pod finančnú správu, vymení ministra financií? To kde sme sa preboha dostali?“ spýtal sa Peter Pellegrini.

Zásadným dôvodom na Šimkovo odvolanie bol zjavne jeho nesúhlas s vymenovaním trestne stíhaného policajta zo skupiny takzvaných „čurillovcov“ na vedúcu pozíciu v policajnej inšpekcii, ktorá ma na starosti práve vyšetrovanie policajtov. „Postup ministra Šimka bol logický a politicky správny. Policajný prezident Hamran a jeho partička však zrazu zistili, že tam už nemajú „svojho“ ministra Mikulca, ktorý sa o nič nestaral a podpisoval, čo mu strčili pod nos. A rozhodli sa s pánom Šimkom spraviť krátky proces,“ poznamenal Peter Pellegrini.

Pád ministra vnútra je tak výsledkom úspešnej mocenskej intrigy vedenia polície. „Pani prezidentka a pán premiér podľahli otvorenému vydieraniu a rozhodli sa obetovať človeka, ktorého si sami vybrali a mali ho v ťažkej chvíli podporiť, keďže bol v plnom práve. Táto totálna politická neskúsenosť a neschopnosť spôsobila, že na základe otvoreného vydierania ozbrojenej zložky štátu musel odísť ústavný predstaviteľ, ktorému sa z ústavy a zo zákona táto zložka zodpovedá a za ktorú nesie politickú zodpovednosť. To je v demokratickom štáte neslýchané a v žiadnom prípade sa tým celá kauza nesmie skončiť,“ dodal Peter Pellegrini.

<< Späť k článkom