Blog

HLAS - sociálna demokracia

Peter Pellegrini

Ponúkli sme riešenie, vláda sa musí rozhodnúť

Peter Pellegrini
Navrhujeme zaviesť päťpercentnú DPH na gastro, pandemickú OČR a univerzálny odškodňovací zákon.

Navrhujeme zaviesť päťpercentnú DPH na gastro, pandemickú OČR a univerzálny odškodňovací zákon.

Začiatok tohto týždňa odštartoval faktami, ktoré sú v ostrom kontraste s Hegerovými slovami o tom, že budeme premiantami v boji s pandémiou a svet sa bude na nás obdivne pozerať. Patríme medzi najmenej zaočkované štáty vo svete, patríme medzi tragických premiantov  s najhoršou pandemickou situáciou na svete, dosiahli sme rekord v počte nakazených za deň a počas tohto týždňa sa zrejme obsadí posledné lôžko s pľúcnou ventiláciou.

Hegerova vláda, ktorá dopustila v lete odchod 1300 zdravotných pracovníkov a dnes nemá kto obsluhovať pľúcne ventilácie, ktorá nenakúpila vo veľkom lieky na koronavírus, ktorá nekomunikovala so zdravotníkmi, ktorá zobrala zdravotníctvu 200 000 eur a hrala rôzne smiešne lotérie na zvýšenie zaočkovanosti dnes čelí skutočnej kríze, počas ktorej už umierajú nevinní ľudia. Chcem zdôrazniť, že HLAS – sociálna demokracia nepatrí medzi stranami, ktoré chcú doslova politicky hyenizovať na téme týkajúcich sa zdravia každého človeka. Nechápem alibizmus  premiéra Hegera, ktorý na nás hádže zodpovednosť za svoju neschopnosť riadiť štát a príjmať  zásadné rozhodnutia. V parlamente sme podporili všetky koaličné návrhy, ktoré mali akú takú logiku a pomáhali ľuďom.

Ako bývalý premiér, som čakal ako sa postaví vláda zoči voči rozmáhajúcej sa pandémii a musím povedať, že opäť neprekvapila.  V prípade zavedeného lockdownu pre nezaočkovaných, opäť koalícia v priamom prenose ukázala nejednotu a spory. Navyše opatrenia, ktoré mali platiť od začiatku tohto týždňa nemali vykonávacie predpisy, nemali logiku, vnášali do verejnosti chaos a ľudia sa ich dozvedeli ad hoc. Chaos a neporiadok v priamom prenose. Vládna politika sa stala komunikáciou klamstva. Sľúbili pre zaočkovaných výhody a výsledok je, že oklamali šport, oklamali hoteliérov, gastro a výsledok je ešte väčšia nedôvera ľudí a prehlbujúca sa radikalizácia spoločnosti.

Odmietame lockdown pre nezaočkovaných, pretože segreguje časť spoločnosti a vytvára skupinu vyvolených. Zároveň si zodpovedne uvedomujeme, že ak nechceme, aby došlo ku kolapsu nemocníc a zastavili úmrtia, musí vláda jednoznačne konať. Ak sa rozhodne na základe kritickej situácie, ktorú svojím chaosom spôsobila, vyhlásiť  celoplošný lockdown, musí ísť v ruka v ruke s masívnou pomocou. Preto sme navrhli do parlamentu uznesenie, aby koalícia okamžite predstavila balík ekonomickej pomoci. Navrhujeme zaviesť 5 percentnú DPH na gastro, pandemickú OČR, univerzálny odškodňovací zákon a balík finančnej ekonomickej pomoci z rozpočtu. Heger volal po spolupráci s opozíciou v boji s pandémiou. HLAS – sociálna demokracia ponúkol riešenie. Je na ňom ako sa rozhodne.

Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/14228631-ponukame-riesenie-nech-rozhodne-vlada

<< Späť k článkom