Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Karolína Ducká

Tlačová správa: Peter Pellegrini oznámil kandidatúru na prezidenta SR

Karolína Ducká
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini dnes v Banskej Bystrici oficiálne oznámil...

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini dnes v Banskej Bystrici oficiálne oznámil svoju kandidatúru na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. „Ponúkam Slovensku pokoj, dôstojnosť a lepší život pre všetkých ľudí. Som presvedčený, že prezident musí ľudí spájať, a nie rozdeľovať. Mojou víziou je hrdé a sebavedomé Slovensko, ktoré je pevnou súčasťou demokratického sveta, ale ktoré vždy obhajuje predovšetkým vlastné národnoštátne záujmy,“ vyhlásil Peter Pellegrini. Vo svojom príhovore zdôraznil potrebu dlhodobej vízie Slovenska, ktorá sa má rodiť práve v Prezidentskom paláci. „Prezident môže a mal by dostať za jeden stôl znepriatelené politické strany, ak si to stav krajiny vyžaduje. Nie iba tú, ktorá mu politicky vyhovuje. Prezident môže a mal by dostať za jeden stôl tých najlepších expertov na aktuálne i dlhodobé problémy spoločnosti. Nie iba tých, ktorí opakujú jeho vlastné názory. Prezident musí spájať krajinu, v ktorej spoločne žijú ľudia rôznych národností, rôzneho vierovyznania, svetonázoru, orientácie či rasy. Prezident musí nájsť cestu, ako všetkých ľudí na Slovensku spájať do jedného súdržného spoločenstva, ktoré dokáže ťahať za jeden povraz a posúvať svoju vlasť k lepšej budúcnosti,“ uviedol Peter Pellegrini.
Pripomenul, že priamou voľbou prezidenta sa hlava štátu stala aj priamym zástupcom ľudí v najvyššej ústavnej funkcii. „Prezident musí byť tým, komu budú ľudia dôverovať, na koho sa budú v ťažkých chvíľach spoliehať a za koho sa nebudú musieť hanbiť. Prezident sa musí opierať o pomoc a podporu skúsených a rešpektovaných osobností, pretože potrebuje ich pomoc pri tvorbe dlhodobej vízie krajiny. Ale nemá byť len prezidentom elít.
Prezident musí dôstojne komunikovať s domácimi i svetovými médiami, pretože jeho povinnosťou je obhajovať slovenské záujmy a dôstojne reprezentovať celú krajinu. Ale nemá byť prezidentom médií. Prezident musí požívať úctu v zahraničí, pretože bez rešpektu svetových štátnikov bude stáť bokom na fórach, na ktorých sa rodí svetová politika. Ale musí byť prezidentom Slovenska, nie prezidentom zahraničia. Národnoštátne záujmy Slovenskej republiky musia byť preňho dôležitejšie ako potlesk elít, oslavovanie médií či potľapkanie po pleci od svetových lídrov. Sebavedomé a hrdé Slovensko musí byť preňho na prvom mieste. Ľudia, národ i štát!“ zdôraznil Peter Pellegrini.
Vo svojom príhovore oznámil, že v prípade úspechu v prezidentských voľbách sa vzdá funkcie predsedu HLASu i postu predsedu parlamentu. Ak dostane od ľudí dôveru, na pozíciu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhne Denisu Sakovú alebo Richarda Rašiho.
Mimoriadnemu snemu HLASu bude odporúčať, aby jeho prípadného nástupcu na čele strany vybral zo súčasného najužšieho vedenia, ktoré tvoria podpredsedovia a generálny manažér HLASu. Peter Pellegrini zdôraznil potrebu stability vládnej koalície. „Aj po prípadnej zmene vedenia ostane HLAS pevnou súčasťou vládnej koalície a bude robiť všetko pre jej stabilitu. Stabilná, zodpovedná a kompetentná vláda je podmienkou, aby mohla splniť svoj základný cieľ: zabezpečiť ľuďom lepší, pokojnejší a dôstojný život,“ povedal Peter Pellegrini. Dodal, že jeho prípadným zvolením do funkcie prezidenta sa nič nezmení na základnom zahranično-politickom ukotvení Slovenska.
„Osobne budem garantom, že Slovenská republika ostane pevnou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Ale budem presadzovať suverénnu zahraničnú politiku, ktorá obhajuje predovšetkým slovenské národnoštátne záujmy. Hrdé a sebavedomé Slovensko bude pre mňa vždy na prvom mieste,“ uzavrel Peter Pellegrini.
<< Späť k článkom