Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Karolína Ducká

Viktor Orbán: Pellegrini hovorí jazykom mieru

Karolína Ducká
Predseda Národnej rady Peter Pellegrini dnes absolvoval pracovnú návštevu Maďarska, kde slávnostne otvoril nový cestný Most sv. Barbory medzi obcami...

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini dnes absolvoval pracovnú návštevu Maďarska, kde slávnostne otvoril nový cestný Most sv. Barbory medzi obcami Ipeľské Predmostie a Drégelypalánk, rokoval s predsedom maďarského parlamentu Lászlóm Kövérom, s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a s prezidentom Tamásom Sulyokom.

Maďarský premiér V.Orbán podčiarkol dôležitosť dobrých susedských vzťahov. Povedal, že spolu hovorili o veľmi vážnych politických otázkach, ako napríklad problém suverenity či nelegálnej migrácie. Maďarský premiér zároveň poďakoval za pomoc pri ochrane južných hraníc schengenského priestoru.

Pre V.Orbána je dôležitý mier na Ukrajine a preto ocenil, že našiel „priateľa, ktorý hovorí jazykom mieru“ a ním je Peter Pellegrini, ktorý sa zhoduje vo viacerých otázkach s Maďarskom. „Zhodli sme na podobnom postupe vo vzťahu k vojenskému konfliktu na Ukrajine. Aj keď je v tomto konflikte agresorom Rusko, ktoré zaútočilo na Ukrajinu, nesmieme rezignovať na snahu čo najskôr ukončiť každodenné zabíjanie vojakov a civilistov,“ poznamenal Pellegrini a zopakoval, že SR za žiadnych okolností nevyšle ani jedného vojaka na Ukrajinu.

Hlavnou témou rokovania s predsedom maďarského parlamentu Lászlóm Kövérom bol okrem iného boj proti nelegálnej migrácii a ochrana schengenských hraníc. Predsedovia parlamentu sa zhodli, že nikdy nebudú súhlasiť s prerozdelením migrantov. Dohodli sa aj na intenzívnejšej spolupráci a pomoci menšinám.

Peter Pellegrini podčiarkol, že pre Slovenskú republiku je dôležité ďalšie fungovanie Vyšehradskej štvorky. V oblastiach, kde nachádzajú Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko zhodu, sa to podľa neho ukázalo ako veľmi prospešné.

Predseda slovenského parlamentu podotkol, že obyvatelia krajín V4 predstavujú takmer desať percent všetkého obyvateľstva Európskej únie. „Preto názory tak Slovenska, ako aj Maďarska a ďalších našich susedov musia znieť výraznejšie aj na pôde EÚ,“ povedal Pellegrini.  Zároveň dodal, že otvorený Most sv. Barbory na hranici s Maďarskom je symbolom dňa – mosty máme vytvárať a nie ich páliť.

„Tento most nespája len obce Ipeľské Predmostie a Drégelypalánk, ale spája naše štáty a zdôrazňuje dobré susedské vzťahy. Potreba spájania je jednou z hlavných myšlienok, ktoré sa snažím počas celej mojej politickej dráhy napĺňať. Našu spoločnú európsku veľkosť môžeme naplno ukázať, ak sa nám podarí pomôcť vystavať most tam, kde je dnes najpotrebnejší – medzi dvoma znepriatelenými národmi, ktoré sa dnes, žiaľ, zabíjajú v ničivej a zbytočnej vojne“, povedal Pellegrini.

 

<< Späť k článkom