HLAS – sociálna demokracia prijal na Deň ústavy Deklaráciu 1. septembra, v ktorej vyzval slovenských ústavných činiteľov na čo najrýchlejšie uskutočnenie referenda o predčasných voľbách.
„Ak občan moc dáva, má právo za presne vymedzených podmienok aj moc odňať. Je neprípustné, aby občan počas volebného obdobia nemal žiaden nástroj na správu vecí verejných a jeho jedinou možnosťou bolo čakať na nasledujúce voľby,“ vyhlásil predseda HLASU Peter Pellegrini. „Vôľa občanov, vyjadrená petíciou za vypísanie referenda, nesmie byť ignorovaná a jej naplnenie nesmie byť bezdôvodne odkladané,“ dodal.
HLAS vyzval strany vládnej koalície, aby umožnili v skrátenom legislatívnom konaní prerokovať zákony, ktoré urýchlia konanie referenda. „Vyzývame aj najvyšších ústavných činiteľov, aby sa prihlásili k princípu, že jediným nositeľom moci na Slovensku je ľud a referendum je jeho ústavným právom, ktoré musí byť naplnené,“ povedal Peter Pellegrini.
Celý text Deklarácie 1. septembra:
DEKLARÁCIA 1. SEPTEMBRA
My, volení zástupcovia občanov Slovenskej republiky, ctiac si ústavu, zákony i ústavnú tradíciu, presadzujúc zásady demokratického a právneho štátu a plne rešpektujúc pravidlá parlamentnej demokracie, hlásime sa na Deň ústavy k základným pilierom slovenskej demokratickej štátnosti a svoj postoj vyjadrujeme v tejto deklarácii:
- Referendum je plne ústavným, demokratickým a legitímnym nástrojom na presadzovanie vôle ľudu. Spolu s možnosťou voliť vo všetkých druhoch volieb predstavuje referendum pre ľudí najvyššiu formu vyjadrenia osobného občianskeho a politického názoru.
- Ústava Slovenskej republiky musí jasne a nespochybniteľne definovať zákonné podmienky vykonania referenda. Je povinnosťou Národnej rady Slovenskej republiky ako zákonodarného zboru upraviť znenie ústavy tak, aby možnosť uskutočnenia referenda nevyvolávala žiadne otázky.
- Vôľa občanov Slovenskej republiky, vyjadrená ústavou požadovaným počtom podpisov pod petíciou za vypísanie referenda, nesmie byť ignorovaná a jej naplnenie nesmie byť bezdôvodne odkladané. Ústavní činitelia musia konať tak, aby sa referendum, o ktoré požiadal dostatočný počet občanov, čo v najkratšom možnom čase uskutočnilo.
- Vôľa občanov Slovenskej republiky, vyjadrená platnými výsledkami referenda, musí byť záväzná pre poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Politici musia rešpektovať rozhodnutie občanov, pretože podľa ústavy moc pochádza z ľudu a občania Slovenskej republiky dávajú politikom mandát na zastupovanie pri správe vecí verejných.
- Ak občan moc dáva, má za ústavou presne vymedzených podmienok právo aj moc odňať. Je neprípustné, aby občan počas volebného obdobia nemal žiaden nástroj na správu vecí verejných a jeho jedinou možnosťou bolo čakať na nasledujúce voľby .
- Občan a jeho slobodné právo delegovať a odnímať moc za jasne stanovených právnych podmienok vytvára jednotiaci hodnotový priestor pre politické strany rôzneho politického zamerania a hodnôt. Prihlásenie sa k tejto základnej hodnote vracia slovenskú demokraciu opäť bližšie k ľuďom, ktorí nesú aj zodpovednosť za svoje rozhodnutie.
Tieto zásady sa zaväzujeme presadzovať všetkými svojimi silami z úcty k slovenským občanom ako jediným nositeľom moci v Slovenskej republike.
V Bratislave, 1. septembra 2021
<< Späť k článkom