Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Požadujeme zvolanie zdravotníckeho výboru pre nedostatok liekov

Patrícia Medveď Macíková
Na Slovensku chýba množstvo bežných liekov. „Len vo svojom okolí mám niekoľko príkladov, že sa rodičom nepodarilo zohnať bežné kvapky...

Na Slovensku chýba množstvo bežných liekov. „Len vo svojom okolí mám niekoľko príkladov, že sa rodičom nepodarilo zohnať bežné kvapky proti kašľu alebo antibiotiká pre ich deti. A čuduj sa svete, tieto lieky nie sú v slovenských lekárňach, kde je doplatok niekoľko centov, alebo eur, ale v lekárni za hranicami v Rakúsku tieto lieky kúpite, len ich musíte plne zaplatiť a ceny sú násobne vyššie ako boli u nás,“ vyhlásil dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Raši zároveň vyzval ministra zdravotníctva, aby urýchlene začal rokovania s farmaceutickými firmami a o opatreniach, ktoré prijíma, by mal informovať zdravotnícky výbor.

„Podľa štatistík NCZI nám v lekárňach chýbajú najmä lieky, ktoré sú lacné a ktoré sa nachádzajú v TOP 50 najvydávanejších liekov.  A keď niekto situáciu zľahčuje a hovorí, že po skončení chrípkových epidémií sa lieky do lekární vrátia, tak klame. Trh s liekmi je prísne regulovaný a každý dovozca musí ministerstvu zdravotníctva nahlásiť, ak vie, že liek bude nedostupný. Tieto údaje sú verejné. Len v januári tohto roka podali farmaceutické firmy viac ako 130 oznámení o dočasnej nedostupnosti liekov  a od 1.2 do 18.2 je to už v tejto chvíli ďalších 92 oznámení a každý deň pribúdajú ďalšie a ďalšie. A to nie je len 130 a 92 oznámení – v jednom oznámení sa v niektorých prípadoch nachádza aj 10 liekov,“ uviedol R. Raši.

Podľa neho na Slovensku v lekárňach nechýbajú len lieky na chrípku, nám chýbajú lieky vo všetkých oblastiach  – v neurológii, kardiológii a v ďalších oblastiach. „Pacienti, sa nie len, že nedostanú k liečbe, ale nemajú vrátený ani doplatok v zmysle zákona, nakoľko väčšinou sa jedná o výpadok tých liekov, ktoré majú nulový doplatok a tak keď si pacient vyberie originál, tak zaplatí doplatok, poisťovne mu nič nevrátia, lebo sa v skupine nachádza liek bez doplatku a ten pritom pacient nemá lebo ten nie je. A toto je tá lepšia možnosť. Horšia je tá, že originálny liek z trhu už odišiel a pacient sa nedostane k lieku, lebo lacnejšie generikum je nedostupné,“ upozornil Raši. Na riešenie tohto problému sa podľa podpredsedu HLASu stačí sa pozrieť do Českej republiky. „Tam mali pred Vianocami tiež nedostatok detských liekov na horúčku. Český štátny ústav na kontrolu liečiv a ministerstvo zdravotníctva si sadli s firmami a urobili mimoriadnu dodávku liekov, a už ich majú v lekárňach,“ informoval Raši.

Podpredsedníčka HLASu Zuzana Dolinková tiež upozornila, že o chvíľu môže nastať situácia, že ani tie lieky, ktoré ešte v lekárňach sú, nebude mať pacientom kto predpísať.

,,Dnes je 5 dní do konca februára, a teda do času, ktorý mali ambulantní lekári a zdravotné poisťovne aktívne využiť na to, aby sa neopakoval scenár z januára 2023 a uzavreli medzi sebou také zmluvy, ktoré budú garantovať pre všetkých pacientov dostupnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť bez vyberania nedôvodných a neadekvátnych poplatkov od pacientov. Je nehorázne, že z dôvodu nezáujmu a dlhodobého zanedbania ambulantného sektora zo strany štátu majú pacienti znášať ťarchu rôznych poplatkov, za ktoré nenesú žiadnu zodpovednosť, a to preto, aby sa dostali na vyšetrenie k svojmu ambulantnému lekárovi,“ uviedla Dolinková. Dodala, že „žiaľ, stalo sa bežným folklórom tejto neschopnej odvolanej vlády, že zostávajúcich 5 dní na dohodu je pre túto vládu ešte zjavne dlhá doba, pretože tá koná a rozhoduje podľa toho ako sa vyspí a zvyčajne podľa toho čo sa jej prisní z večera do rána, avšak neistota nás pacientov, ale aj ambulantných lekárov sa so zvyšujúcim sa dátumom stupňuje,“ zdôraznila.

Podpredseníčka HLASu preto vyzvala prezidentku Zuzana Čaputovú, aby sa aktívne zasadila o to, že okamžite dôjde k dohode na zmluvách medzi ambulanciami a zdravotnými poisťovňami aj od marca 2023 a včas budú vyjednané a podpísané také zmluvné a cenové podmienky, ktoré zabezpečia stabilné a predvídateľné fungovanie prevádzok našich ambulancií. „Musí byť v záujme štátu, aby pacienti neboli permanentne každý mesiac frustrovaní z toho, či vôbec a za akých podmienok sa dostanú do svojej ambulancie a na druhej strane, či a za akých podmienok budú ambulancie fungovať,“ uzavrela.

 

<< Späť k článkom