Tlačové správy

HLAS - sociálna demokracia

Patrícia Medveď Macíková

Tlačová správa: Slovensko musí do konca roka vyčerpať 20 mil. eur každý deň

Patrícia Medveď Macíková
    Slovensku môže Európskej únii vracať rovnako veľký balík peňazí, ako je v pláne obnovy. „Máme nevyčerpaných približne 5,49 miliardy...

 

 

Slovensku môže Európskej únii vracať rovnako veľký balík peňazí, ako je v pláne obnovy. „Máme nevyčerpaných približne 5,49 miliardy eur a ak by sme ich chceli vyčerpať všetky, každý deň, vrátane víkendov a sviatkov, by sme museli vyčerpať viac 20 miliónov eur,“ upozornil dnes na tlačovej besede podpredseda strany HLAS a poslanec NR SR Richard Raši. Raši tiež upozornil, že za prvý štvrťrok sme vyčerpali len 414 miliónov eur, takže denné čerpanie vychádza na 4,6 milióna eur denne. Znamená to, že pani Remišová čerpá necelú štvrtinu z toho, čo čerpať má, aby fondy neprepadli.

 

Za eurofondy, ktoré môžu prepadnúť, by sa podľa Rašiho dali postaviť tri univerzitné nemocnice v hodnote 500 mil. eur každá a 80 okresných po 50 miliónov.  Preto vyzval nielen povereného predsedu vlády Hegera, ale aj prezidentku Čaputovú, aby túto situáciu nepodceňovali a okamžite prijali kroky ako krízové riadenia či vymenovanie úradníckej vlády.

 

Odborník strany HLAS na samosprávy Michal Kaliňákupozornil, že neminuté eurofondy treba okamžite presunúť do projektov, ktoré sa dajú okamžite realizovať. „Máme v havarijnom stave 1771 mostov, na dobudovanie vodovod a kanalizácii potrebujeme viac ako 4 miliardy eur a my ideme tieto peniaze vracať do Bruselu? Každý náš región je investičná príležitosť s obrovskou absorbčnou potrebou eurofondov,“ upozornil Kaliňák.

 

Ekonomická expert strany HLAS Kamil Šaško upozornil, že Hegerovej vláde nedochádza základný trojuholník, kedy nečerpaním eurofondov uniká štátu významný zdroj príjmu na DPH, firmám unikajú zákazky, a ľuďom na Slovensku sa nedostane pridanej hodnoty v podobe zlepšenia ich životnej úrovne. Pripomenul, že zamestnávatelia dlhodobo žiadajú, abysa zdroje presunuli do oblastí, v ktorých sa reálne čerpajú a reálne zhodnocujú, a teda predovšetkým do našich samospráv a do súkromného sektora.

<< Späť k článkom